46η αγωνιστική (Τελευταία αγωνιστική)

*Δύο φορές έχουν αναμετρηθεί εντός δεκαετίας, με τη Μπάρνσλεϊ να πανηγυρίζει εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-2, ενώ το άλλο ματς να μένει ισόπαλο στην έδρα της Μπάρνσλεϊ με σκορ 1-1.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Νορθάμπτον-Μπάρνσλεϊ 1-2.

ΜΠΑΡΝΣΛΕΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μπλάκπουλ με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Κάρεϊ στο 12’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χάζμπαντ στο 45+3’. Το 3-0 πέτυχε ο Κούλσον στο 47’ και το 3-1 ο ΜακΈιτι στο 67’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Φίλιπς στο 90+4’.

Κακή εμφάνιση και ένα ακόμα αρνητικό αποτέλεσμα για τη Μπάρνσλεϊ. Υπέκυψε με τεράστια ευκολία στην πίεση των γηπεδούχων, δεχόμενη γκολ τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια που έβγαλαν, μειώνοντας, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό.

Υποχρεωμένη να βγάλει αντίδραση στο σημερινό παιχνίδι, καθώς σε διαφορετική περίπτωση είναι αρκετά πιθανό να βρεθεί εκτός εξάδας. Διανύει τη χειρότερη περίοδο της φετινής σεζόν, είναι σε ντεφορμάρισμα, δέχεται με τεράστια ευκολία γκολ, ενώ ακόμα και που σκοράρει με συνέπεια, δεν της είναι αρκετό. Στο +1 από την 7η Όξφορντ και στο +2 από την 8η Μπλάκπουλ, γι’ αυτό χρειάζεται μόνο νίκη ώστε να μην αναμένει τα αποτελέσματα των υπολοίπων ομάδων.

Μπάρνσλεϊ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 5/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Έξετερ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Χάρις στο 20’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γκάθρι στο 73’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Έιμσον στο 83’.

Καλή εμφάνιση, αλλά χωρίς το τρίποντο για τη Νορθάμπτον. Έμεινε πίσω στο σκορ σχετικά νωρίς, στη συνέχεια πίεσε έντονα και κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως στα τελευταία λεπτά άφησε κενά, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, πετυχαίνοντας το καθοριστικό γκολ.

Αντίδραση θέλει να βγάλει, επιστρέφοντας ιδανικά στις νίκες, ολοκληρώνοντας παράλληλα τη φετινή άκρως πετυχημένη σεζόν με θετικό πρόσημο. Δεν είναι ιδιαίτερα πειστική τελευταία, δυσκολεύεται αρκετά στα μετόπισθεν, ενώ ακόμα και που σκοράρει στις περισσότερες αναμετρήσεις της, δεν της είναι πάντα αρκετό, ειδικά στις εξόδους της. Μετράει πέντε ματς χωρίς νίκη μακριά από το γήπεδό της (0-1-4), με 2 γκολ υπέρ και 11 κατά.