ΜΙΛΤΟΝ ΚΕΪΝΣ ΝΤΟΝΣ

Δεν ήταν τόσο τυχερή όσο χρειάζεται σε αυτές τις περιπτώσεις προκειμένου να πάρει την σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ στο παιχνίδι απέναντι στη Ρέντινγκ. Παρότι αγωνιζόμενη ως επί το πλείστον με τους αναπληρωματικούς και με μόλις τρεις βασικούς, όπως φυσικά συνέβη και με την αντίπαλό της, πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις την αναμέτρηση.

Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, ισοφαρίστηκε στο δεύτερο και είδε το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί, παρά το γεγονός ότι είχε τον απόλυτο έλεγχο και δύο φορές «σημάδεψε» τα δοκάρια, έμεινε πίσω στο 114’ και όλα έδειχναν να έχουν τελειώσει, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, βρήκε την πίστη και τη δύναμη να φτάσει σε νέα ισοφάριση, που έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι. Εκεί, δεν αποδείχθηκε τυχερή, αλλά ούτε και εύστοχη, με τη Ρέντινγκ να επικρατεί με 4-2 και να παίρνει αυτή το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Εξαιρετικά αμφίβολος δίνεται ο χαφ Πότερ, ενώ δύσκολα θα μπορέσει να δώσει τρίτο παιχνίδι μέσα σε λίγες μόνο μέρες ο μέσος Ριβς. Εκτός παραμένει ο νεοαποκτηθείς καλός επιθετικός, Αγκάρντ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στη Ρέντινγκ και αποκλεισμός στα πέναλτι για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: Στα τελευταία 5/6 παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκαν Over 2,5 γκολ.

ΠΙΤΕΡΜΠΟΡΟ

Είχε επενδύσει πολλά στον μεσοβδόμαδο αγώνα του Λιγκ Καπ απέναντι στην Σουόνσι, αλλά δεν κατάφερε να φανεί αντάξια των προσδοκιών γνωρίζοντας την ήττα-αποκλεισμό με 3-1 στην έδρα της.

Δεν μπόρεσε από το ξεκίνημα να ακολουθήσει τους αντιπάλους της, που έκαναν σχεδόν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο και είχαν ήδη πάρει προβάδισμα με 3 γκολ προτού καλά-καλά συμπληρωθούν τα 45 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο η Σουόνσι έριξε ρυθμούς, η Πιτέρμπορο κυνήγησε το γκολ που θα την ξανάβαζε στο παιχνίδι, αλλά το βρήκε πολύ αργά, όταν πλέον δεν ήταν δυνατόν να αλλάξει το παραμικρό. Σκληρό μάθημα γι’ αυτή, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε ο αποκλεισμός, αλλά ίσως και ένα απαραίτητο «καμπανάκι» για την τραγική αμυντική της λειτουργία, που την εκθέτει ανεπανόρθωτα από την αρχή της φετινής χρονιάς.

Είναι, άλλωστε, χαρακτηριστικό πως στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της σημειώθηκαν πάνω από 3 γκολ, με τους αντιπάλους της να κάνουν… πάρτι στην άμυνα της, στα περισσότερα. Επιστρέφει μετά από τιμωρία ο αμυντικός Μπάλντουϊν, αλλά έχει να αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα. Της λείπει ο κίπερ Άλνγουϊκ, ο αμυντικός Ουάιτ, ο έτερος στόπερ Ταφατζόλι, ο μέσος Άινμαν και ο φορ Άνγκολ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-3 από τη Σουόνσι και αποκλεισμός για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: Στα τελευταία 3 εκτός έδρας παιχνίδια δέχθηκε τουλάχιστον 2 γκολ.