* 18η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (28/04): Νταουγκάβπιλς – Λιεπάγια 0-0

ΛΙΕΠΑΓΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Γελγκάβα. Με αυτογκόλ (31’) προηγήθηκε η Λιεπάγια και ο Έντε (90+3’) ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Πικρή γεύση είχε η ισοπαλία της 2ης Ιουνίου για τη Λιεπάγια, αφενός τη διατήρησε (οριακά) εκτός επικίνδυνης ζώνης, αφετέρου έχασε δύο δικούς της βαθμούς έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση.

Μπήκε καλύτερα στο ματς, δεν απείλησε όμως πριν το αυτογκόλ σε κόρνερ για το 0-1. Δεν κινδύνευσε μέχρι το ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με αμφιλεγόμενο ακυρωθέν δικό της γκολ.

Πιο απειλητική και στο δεύτερο μέρος η Λιεπάγια με τον Ντιαό πρωταγωνιστή σε τέσσερις ευκαιρίες. Ακίνδυνη η Γελγκάβα μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ισοφάρισε με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ.

ΛΙΕΠΑΓΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΝΤΑΟΥΓΚΑΒΠΙΛΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-6) από τη Βαλμιέρα. Σκόρερ των φιλοξενούμενων οι Πορσάν-Κλεμέντε (7’), Σλίντε (16’), Εντόι (32’), Μπίρκα (35’), Βαρσλάβανς (42’), Πούλις (73’). Ο Τραορέ (10’) ισοφάρισε προσωρινά για την Νταουγκάβπιλς.

Εφιαλτικό το 12ημερο που έζησε η Νταουγκάβπιλς πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος, γνώρισε 4/4 ήττες με 16 γκολ παθητικό και ουσιαστικά χάθηκαν οι όποιες “ευρωπαϊκές” ελπίδες υπήρχαν στον σύλλογο.

Αποδείχθηκε μεγάλη η διαφορά κλάσης στο παιχνίδι της πρωτομηνιάς απέναντι στη Βαλμιέρα, το τελικό 1-6 αποτυπώνει την αδυναμία της στο αμυντικό κομμάτι.

Με μπαλιά στο χώρο δέχθηκε το γρήγορο γκολ, εκμεταλλεύτηκε μεγάλη γκάφα των φιλοξενούμενων σε πλάγιο για το 1-1, αλλά ακολούθως η ανασταλτική λειτουργία ήταν ιλαρή. Η Βαλμιέρα έμπαινε όπως ήθελε στην περιοχή της και σκόραρε κατά βούληση. Πολλές οι αδράνειες από την 4αδα πίσω και τον τερματοφύλακα για να κριθεί το ματς από το ημίχρονο (1-5).