*Η Κόστα Ρίκα θα πανηγυρίσει την πρόκριση στους “16” με νίκη επί της Γερμανίας. Θα πετύχει τον στόχο της και με ισοπαλία, αρκεί η Ισπανία να επικρατήσει της Ιαπωνίας. Η Γερμανία χρειάζεται σίγουρα νίκη. Αν χάσει η Ιαπωνία από την Ισπανία, οι Γερμανοί προκρίνονται. Σε διαφορετική περίπτωση, ολα θα κριθούν στις ισοβαθμίες.

*Δείτε τα κριτήρια ισοβαθμίας εδώ.

*Η Στεφανί Φραπάρ πρόκειται να γίνει η πρώτη γυναίκα διαιτηρής που σφυρίζει σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

*Οι δύο ομάδες διασταύρωσαν ξίφη μόλις μία φορά στο παρελθόν: Στην εναρκτήρια αναμέτρηση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2006 με τους Γερμανούς να επικρατούν 4-2 της Κόστα Ρίκα.

*Η Γερμανία πανηγύρισε έξι νίκες σε οχτώ αναμετρήσεις Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα σε ομάδες της CONCACAF (Ποδοσφαιρική Συνομοσπονδία Βόρειας, Κεντρικής Αμερικής και Καραϊβικής). Η μόνη ήττα σε αυτό το διάστημα ήρθε από το Μεξικό το 2018.

*Η Κόστα Ρίκα μετράει μία νίκη σε έντεκα αναμετρήσεις Παγκοσμίου Κυπέλλου κόντρα σε ευρωπαϊκές ομάδες (πέντε ισοπαλίες, πέντε ήττες): Αυτή με αντίπαλο την Ιταλία το 2014 (1-0).

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Κόστα Ρίκα

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με 1-0 της Ιαπωνίας. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Φούλερ στο 81′.

Σκοράροντας στη μοναδική ευκαιρία εντός στόχου που κατέγραψε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, η Κόστα Ρίκα άφησε πίσω τον διασυρμό που υπέστη από την Ισπανία (7-0), προσπέρασε το εμπόδιο της Ιαπωνίας (1-0) και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης στους “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου!

Μετά από ένα πέρα για πέρα ανιαρό πρώτο ημίχρονο, οι “μπλε σαμουράι” ανέβασαν ρυθμούς απειλώντας στο 46′ και το 63′, προτού το ομοσπονδιακό συγκρότημα του Σουάρες ανοίξει το σκορ με όμορφο πλασέ του Φούλερ εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Στο 88′ η Ιαπωνία έχασε τεράστια ευκαιρία με τον τερματοφύλακα Νάβας να αποκρούει σουτ του Καμάντα από το ύψος του πέναλτι. Δεύτερη κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Κάλβο που θα απουσιάσει από την αποψινή αναμέτρηση με τη Γερμανία. Τον 30χρονος αμυντικός της Κόνιασπορ αναμένεται να αντικαταστήσει ο Βάργκας της Μιγιονάριος.

Από εκεί και πέρα δύσκολα θα γίνουν περαιτέρω αλλαγές στα μετόπισθεν. Στην κορυφή της επίθεσης θα παραμείνει ο Κοντρέρας, φανέλα βασικού θα πάρουν Τόρες και Κάμπελ. “Θα πρέπει να παρουσιαστούμε ψυχολογικά δυνατοί και να τα δώσουμε όλα στον αγωνιστικό χώρο. Θα είμαστε περήφανοι αν καταφέρουμε να πετάξουμε εκτός διοργάνωσης τη Γερμανία”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Κόστα Ρίκα.

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει τη δεύτερη σερί νίκη της σε Παγκόσμιο Κύπελλο μόλις για δεύτερη φορά στην ιστορία.

*NG στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 2/3 τελευταία παιχνίδια της.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Γερμανίας

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1) με την Ισπανία. Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 62′, απάντησαν τα “πάντσερ” με Φούλκρουγκ επτά λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Χάνοντας την ευκαιρία να ανατρέψει τα δεδομένα στην αναμέτρηση με την Ισπανία στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Γερμανία απέσπασε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης στους “16”, μετά και την ήττα της Ιαπωνίας από την αποψινή αντίπαλό της. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τα “πάντσερ” ο Φούλκρουγκ που ήρθε από τον πάγκο για να ισοφαρίσει λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Νωρίτερα οι “φούριας ρόχας” είχαν δοκάρι (7′), ενώ Κίμιχ (56′) και Μουσιάλα (73′) έχασαν μεγάλες ευκαιρίες. Δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση και των καθυστερήσεων ο Σανέ πήρε την μπάλα από τα αριστερά, πάτησε στη μεγάλη περιοχή αλλά επέλεξε να προσπεράσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα αντί να πλασάρει, χάνοντας την ευκαιρία για ανατροπή.

Η Γερμανία χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη επί της Κόστα Ρίκα, υπάρχει ζωντανό το ενδεχόμενο ισοβαθμίας με Ιαπωνία και Ισπανία, ανάλογα με το αποτέλεσμα στην αναμέτρηση των δύο αυτών ομάδων.

Δεν υπάρχουν προβλήματα για τον ομοσπονδιακό τεχνικό Φλικ, ο Φούλκρουγκ συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες να ξεκινήσει βασικός αντί του Μούλερ στην κορυφή της επίθεσης. Κλόστερμαν και Σλότερμπεκ δίνουν “μάχη” για να αφήσουν στον πάγκο τον Κέρερ στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής.

“Δεν γνωρίζω τι πρόκειται να γίνει, αυτό που ξέρω είναι πως το συμβόλαιό μου λήγει το 2024 και ανυπομονώ για τα προκριματικά του Euro. Έχουμε καιρό μέχρι αυτά, θα ξεκινήσουμε δυνατά κόντρα στην Κόστα Ρίκα. Γνωρίζουμε πως θα έχουμε δύσκολο έργο, πρέπει να έχουμε την ίδια νοοτροπία όπως με την Ισπανία”, είπε ο ομοσπονδιακός τεχνικός Φλικ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Ο Τόμας Μούλερ δεν κατάφερε να σκοράρει στις έξι τελευταίες συμμετοχές του σε Παγκόσμιο Κύπελλο: Στις 12 πρώτες πέτυχε δέκα γκολ. Μέχρι στιγμής δεν έχει τελική προσπάθεια στα γήπεδα του Κατάρ.