*15η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: ΠΑΟΚ – Κηφισιά 2-1.

*Πρώτη επίσκεψη του ΠΑΟΚ στην έδρα της Κηφισιάς.

*Ο ΠΑΟΚ έρχεται από πέντε σερί νίκες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, σκόραρε 18 γκολ σ’ αυτό το σερί, δηλαδή πάνω από 3.5 μέσο όρο ανά αγώνα.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΚΗΦΙΣΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 4-2 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Το 1-0 ο Οζέγκοβιτς στο 6’, το 1-1 έκανε ο Ροσέρο στο 10’, το 2-1 στο επόμενο λεπτό απ’ τον Ματέους Σάντος. Το 2-2 ήρθε απ’ τον Παντελάκη στο 23’, αλλά ο Λαντρ στο 34’ έκανε το 3-2. Το τελικό 4-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Οζέγκοβιτς. Με δέκα παίκτες απ’ το 77’ ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Πήρε τρομερής σημασίας νίκη στο ντέρμπι παραμονής με τον ΠΑΣ Γιάννινα, τα κατάφερε και πάλι με «όπλο» την επίθεση. Σκόραρε τρεις φορές στα πρώτα 34 λεπτά και βρήκε τις απαντήσεις στις δύο φορές που ισοφάρισε ο αντίπαλος, είχε σε πολύ καλή ημέρα τους Οζέγκοβιτς (δύο γκο) και Ματέους Σάντος (γκολ και ασίστ). Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να γίνει δημιουργικός, στο 77’ έμεινε με παίκτη λιγότερο και όλα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, το 4-2 στο 90’ τελείωσε οριστικά το παιχνίδι υπέρ της Κηφισιάς.

Ιδανικό ντεμπούτο για τον κόουτς Νίλσεν, ο οποίος επεσήμανε: «Η δουλειά που έπρεπε να κάνουμε σήμερα την πετύχαμε, τα παιδιά έκαναν μια πολύ καλή εμφάνιση, έπαιξαν με κουράγιο και θάρρος. Όλη την εβδομάδα επικεντρωθήκαμε να παίξουμε ένα επιθετικό ποδόσφαιρο και είμαι πολύ ευχαριστημένος που το καταφέραμε πετυχαίνοντας μάλιστα και τέσσερα γκολ».

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του έπειτα από τέσσερις σερί ήττες σ’ όλες τις διοργανώσεις, κέρδισε μόλις για δεύτερη φορά στο πρωτάθλημα, πρώτη μετά από 10 αγωνιστικές (0-5-5). Ανέβηκε στους 11 πόντους και καταλαμβάνει την 12η θέση, στο +1 απ’ την τελευταία δυάδα και στο -2 απ’ τον Πανσερραϊκό. Επιστρέφει ο Πέιος (Μέσος, 7), νέο πρόβλημα ο μέσος Ιπαλίμπο.

ΚΗΦΙΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από τέσσερα σερί Over 2.5 σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Μετρά 9/14 G/G στο πρωτάθλημα.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 4-1 επί του Αστέρα Τρίπολης. Το 0-1 ο Μουργκ στο 34’, το 0-2 ήρθε απ’ τον Ντεσπότοφ στο 59’. Μείωσε ο Ζουκάνοβιτς στο 63’ έπειτα από λάθος του Κοτάρσκι, το 1-3 ήρθε στο 69’ απ’ τον Μουργκ. Το τελικό 1-4 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις απ’ τον Ντεσπότοφ.

Επιβεβαίωσε ότι είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ελλάδας, πέρασε με χαρακτηριστική άνεση απ’ την Τρίπολη το απόγευμα της Κυριακής. Είδε τον Αστέρα να απειλεί πρώτος με σουτ του Μουνάφο και δοκάρι του Αλάγκμπε, αλλά στη συνέχεια πήρε τον πλήρη έλεγχο, βρήκε το γκολ στο 34’. Ήρεμος και σοβαρός ο ΠΑΟΚ, βρήκε το 0-2 στο 59’, το 1-2 στο 63’ δεν τον έκανε να χάσει την ψυχραιμία του, απέφυγε τα λάθη και «κλείδωσε» το ματς με τρίτο γκολ στο 69’. Στο φινάλε το τελικό 1-4, πρωταγωνιστές οι Μουργκ και Ντεσπότοφ.

«Δε με εκπλήσσει η εικόνα μας, γιατί βλέπω κάθε μέρα τι κάνει η ομάδα, καταλαβαίνω την δουλειά των παικτών. Δεν είναι μόνο ότι κερδίζουμε, αλλά κάνουμε και πολύ καλή εμφάνιση σήμερα. Με εξαιρετικά γκολ μέσα από ομαδικές ενέργειες. Είμαι χαρούμενος γιατί κάναμε φανταστική δουλειά, δυο γκολ με ανάκτηση μπάλας σε όχι εύκολες καταστάσεις», είπε ο κόουτς Λουτσέσκου.

Όγδοη νίκη στα τελευταία εννέα ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, έβδομη διαδοχική, στις τελευταίες δύο σκόραρε 8 γκολ, τα τρία απ’ τον «αναγεννημένο» Μουργκ! Ανέβηκε στους 32 πόντους και πάτησε στην κορυφή, χθες έπεσε ξανά στη δεύτερη θέση λόγω της νίκης του Παναθηναϊκού, θέλει νίκη σήμερα για να περάσει ξανά στην πρώτη θέση. Ξανά εκτός οι Α. Ζίβκοβιτς και Τάισον, έμεινε εκτός και ο στόπερ Κουλιεράκης, προφανώς για λόγους αποφόρτισης.