*1η αγωνιστική.

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Γάνδη δεν έχει υποστεί ήττα από την Κόρτραϊκ στα πρόσφατα 3 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΓΑΝΔΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 5-1 της Ζίλινα, εντός έδρας, για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Στο 23’ ο Όρμπαν σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου. Στο 55’ ο Ντε Σαρτ και στο 67’ ο Κάιπερς το 3-0. Στο 73’ αποβλήθηκε ο Γιάβορτσεκ για τους φιλοξενούμενους. Ο Γουατανάμπε στο 76’ το 4-0, στο 79’ ο Καπράλικ μείωσε σε 4-1. Στο 85’ και πάλι ο Κάιπερς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Γάνδη ξεκίνησε δυναμικά και τη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς συνέτριψε εντός έδρας τη Ζίλινα (5-1) για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ και ουσιαστικά πέρασε ήδη στην επόμενη φάση. Πέρυσι, πραγματοποίησε πάνω-κάτω την ίδια πορεία όπως τα τελευταία χρόνια.

Συγκεκριμένα, έμεινε εκτός πλέι οφ τίτλου, με ήττα στο φινάλε της κανονικής διάρκειας από την αδιάφορη και υποβιβασμένη Οστάνδη. Παρ’ όλα αυτά, ήταν σοβαρή στα πλέι οφ Ευρώπης, πήρε εύκολα το τελευταίο εισιτήριο της κατηγορίας για να παίξει στο Κόνφερενς Λιγκ.

Μένει ο Χέιν Βανχάζεμπρουκ την τεχνική ηγεσία και προχώρησε σε ανακατατάξεις στο ρόστερ, αφήνοντας παίκτες που δεν υπολόγιζε να φύγουν. Πήρε τους αμυντικούς Καντούς (Ουνιόν Σεν-Ζιλουάζ) και Γουατανάμπε (Κόρτραϊκ) και τον μέσο Χέρκενς (Άντβερπ). Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός αποστολής οι Γέλασιτς, Ντεπουάτρ.

Γάνδη Στατιστικά

*9 σερί παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*14 σερί παιχνίδια είχαν over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 9/10 τελευταία εντός

ΚΟΡΤΡΑΪΚ

Προηγούμενο ματς: Νίκησε με σκορ 2-1 τη Φόλενταμ στο πλαίσιο φιλικής αναμέτρησης προετοιμασίας. Μόλις στο 6’ ο Μιούρεν σκόραρε για το 0-1 με εκτέλεση πέναλτι, ενώ στο 22’ ο Μπάγιο ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 76’ ο Μπρούνο ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Κόρτραϊκ.

Η Κόρτραϊκ έκανε αρκετά κακή χρονιά πέρυσι, καθώς είχε πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της και τα αποτελέσματά της, ουσιαστικά κατάφερε να σώσει την παρτίδα και την κατηγορία στις τελευταίες αγωνιστικές. Ο Μπερντ Στορκ έλυσε τη συνεργασία του με την ομάδα στο φινάλε της αγωνιστικής περιόδου, ήρθε ο Έντουαρντ Στιλ που ήταν στην Έουπεν πέρυσι.

Ο 32χρονος προπονητής προχώρησε σε ολική αναδόμηση του ρόστερ, είναι ενδεικτικό ότι αποχώρησαν 17 ποδοσφαιριστές και αποκτήθηκαν για την ώρα, ο μέσος Αουντόορ από την Κλαμπ Μπριζ, ως δανεικός και ο μπακ Όπρουτς από τη ρουμάνικη Χέρμανσταντ.

“Έχω πίστη στους παίκτες μου. Ναι, έχω διαβάσει τους αναλυτές, αλλά δεν μας επηρεάζει, η επιδίωξή μας είναι να μαζέψουμε 33, 34 βαθμούς το συντομότερο δυνατό”, δήλωσε ο κόουτς Στιλ.