ΑΠΟΕΛ - ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ Προγνωστικά

*Φάση των “16” στο κύπελλο Κύπρου. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση και σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εάν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: ΑΠΟΕΛ – Άρης Λεμεσού 0-1, Άρης Λεμεσού – ΑΠΟΕΛ 1-1

ΑΠΟΕΛ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Καρμιώτισσας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Δώνη (47′) και Ηλία (78′), δεχόμενος απλά τη μείωση στο 85ο λεπτό.

Στο δρόμο των επιτυχιών επανήλθε και πάλι ο ΑΠΟΕΛ, μετά και την ήττα που υπέστη από την ΑΕ Λεμεσού (1-0 εκτός). Το Σάββατο, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγιεβιτς φιλοξενήθηκε από την Καρμιώτισσα, για το πρωτάθλημα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2.

Μετά από το άσφαιρο πρώτο ημίχρονο, ανέβασε στροφές και ευτύχησε να προηγηθεί στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Συνέχισε να πιέζει στη συνέχεια με αποτέλεσμα να βρει και ένα δεύτερο τέρμα, πριν δεχθεί απλά τη μείωση προς το φινάλε, για το τελικό αποτέλεσμα.

Διατηρείται έτσι στη δεύτερη θέση της κατάταξης και στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ Λάρνακας. Αήττητος στα επτά τελευταία εντός τους (5-2-0), στα οποία κράτησε και ανέπαφη την εστία του, ενώ επικράτησε και στα πέντε πιο πρόσφατα εξ αυτών. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, απέκλεισε με 0-3 τον Αχυρώνα-Ονήσιλο.

Ανακοίνωσε την απόκτηση του Μοχάμεντ Μπεν, με ελεύθερη μεταγραφή από τον Ερυθρό Αστέρα, με τον 33χρονο εξτρέμ να έχει περάσει στο παρελθόν και από Ολυμπιακό, Λεβαδειακό, Βέροια και Πανιώνιο. Αντιθέτως, και τυπικά παρελθόν αποτελεί ο Γερμανός Ντάνι Μπλουμ.

Διαθέσιμοι και πάλι οι Σατσιάς και Εφραίμ που ήταν τιμωρημένοι κόντρα στην Καρμιώτισσα, ενώ δύσκολα θα προλάβει το παιχνίδι ο Κοσταντίνοφ, ερχόμενος από τραυματισμό. Στο απουσιολόγιο σταθερά ο Λούκας Βιγιαφάνιες.

ΑΠΟΕΛ Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια του.

*No Goal τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του.

ΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-3 από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Στρούσκι (20′) και Γκομίς (27′), για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (33′, 35′, 65′). Ισοφάρισε στο 78′ με τον Γκομίς, για να ηττηθεί εν τέλει με γκολ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Από την πρώτη του ήττα προέρχεται ο Άρης Λεμεσού, μετά από δώδεκα παιχνίδια, στα οποία και μετρούσε πέντε νίκες και επτά ισοπαλίες. Την Κυριακή, η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι φιλοξενήθηκε από την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρωτάθλημα, από την έδρα της οποίας έφυγε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 4-3.

Σε ένα αρκετά χορταστικό παιχνίδι, μπορεί να προηγήθηκε με 0-2, ωστόσο δεν ήταν ικανή να κρατήσει για πολύ, καθώς δέχθηκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα και την ολική ανατροπή στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου. Παρότι δεχόταν πίεση, κατάφερε με μια υποδειγματική αντεπίθεση να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα. Ωστόσο, κατέρρευσε στο φινάλε, βλέποντας τη μπάλα να καταλήγει για τέταρτη φορά στα δίχτυα.

Έκτο σερί ματς που δεν κατάφερε να κερδίσει, έχοντας προηγηθεί πέντε διαδοχικές ισοπαλίες, οπότε και έδωσε το δικαίωμα στην Ομόνοια να τη φτάσει στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Ηττήθηκε μια φορά στις δέκα τελευταίες εξόδους της (6-3-1). Ρίχνεται για πρώτη φορά στη μάχη του φετινού κυπέλλου, καθώς ήταν μια από τις τρεις ομάδες που προκρίθηκαν άνευ αγώνα από τον προηγούμενο γύρο.