* Αήττητη η Μπράγκα στα 5 τελευταία μεταξύ τους (4-1-0).

* Στο 1ο γύρο (07/10): Μπράγκα – Ρίο Άβε 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΡΙΟ ΑΒΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με τη Μορεϊρένσε. Στο 90+2’ έχασε πέναλτι η Μορεϊρένσε.

Ούτε το περασμένο Σάββατο κατάφεραν οι “βιλακοντένσες” να βγάλουν το πρώτο τους διπλό στη Liga Portugal, αλλά ο βαθμός στην έδρα ενός επικίνδυνου αντιπάλου μπορεί να αποδειχθεί “χρυσός” στη μάχη παραμονής.

Ισορροπημένο σε κατοχή (51-49%) το πρώτο ημίχρονο, αλλά η Μορεϊρένσε μονοπώλησε τις επικίνδυνες στιγμές (10-0 τελικές), δίχως ωστόσο τη μεγάλη ευκαιρία. Άχρωμο το δεύτερο ημίχρονο μέχρι τις καθυστερήσεις του, η Ρίο Άβε κατάφερε να περιορίσει τις απειλές για την εστία της, αλλά επιθετικά δεν παρουσίασε τίποτα (0.08 xGoals). Μοναδική αξιόλογη στιγμή ένα μακρινό σουτ του Βρουσάι που έπαιξε ξανά ως αριστερό φουλ μπακ. Τυχερή στο φινάλε που κράτησε τον πόντο, αφού οι γηπεδούχοι αστόχησαν σε πέναλτι.

Εν αντιθέσει με τις εκτός έδρας επιδόσεις τους, στο “Ντος Άρκος” το αήττητο σερί έχει φτάσει στο 3-4-0. Δυνατή η τελευταία εμφάνιση στην υποδοχή της Σπόρτινγκ (3-3), με λίγη τύχη θα μπορούσαν να επικρατήσουν των πρωτοπόρων.

“Θα προσπαθήσουμε να δείξουμε την ικανότητα και την ποιότητά μας. Έχουμε ανακάμψει στον πίνακα και, παίζοντας εντός έδρας, έχουμε άλλη μια ευκαιρία και μια πρόκληση για τις φιλοδοξίες μας. Κάναμε καλά παιχνίδια απέναντι στις ομάδες που βρίσκονται στην κορυφή.” δήλωσε ο κόουτς Φρέιρε.

Επιστρέφει από τιμωρία ο Πανταλόν (στόπερ) και αναμένεται να πάρει την θέση του Σα (στόπερ) που συμπλήρωσε κάρτες. Παραμένει εκτός ο τραυματίας Περέιρα (φορ).

ΡΙΟ ΑΒΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΡΑΓΚΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Εστρέλα Αμαδόρα. Ο Μπανζά με πέναλτι (57’) άνοιξε το σκορ και οι Μπρούμα (84’), Φερνάντες (90+3’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

3η διαδοχική νίκη στη Liga Portugal για τους “αρσεναλίστας” αυτή του περασμένου Σαββάτου, με την οποία διατηρήθηκαν σε απόσταση βολής (-3) από την 3η θέση, η οποία αποτελεί πλέον τον εναπομείναντα μεγάλο στόχο του συλλόγου.

Απειλήθηκαν νωρίς από την Εστρέλα, αλλά με τον πάροδο των λεπτών αύξησαν την συχνότητα ευκαιριών τους, άγγιξαν το προβάδισμα στο κλείσιμο του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν επικίνδυνοι και πριν και μετά το εύστοχο πέναλτι της Μπράγκα, η οποία σε μεταβάσεις κατάφερε να “κλειδώσει” τη νικη. Κορυφαίος και πάλι ο Μπανζά (φορ), έφτασε τα 18 γκολ στο πρωτάθλημα σε ισάριθμες συμμετοχές!

“Είμαστε απόλυτα προετοιμασμένοι και ταυτισμένοι με την ανάγκη να δώσουμε τον καλύτερό μας εαυτό. Μας περιμένει δύσκολο παιχνίδι, απέναντι σε μία ομάδα με καλούς αθλητές που παίζει κάθετα.” δήλωσε ο κόουτς Ζόρζε.

Τραυματίστηκε στο τελευταίο παιχνίδι ο ηγέτης Όρτα (εξτρέμ) και αναμένεται να επιστρέψει μετά τη διακοπή των εθνικών ομάδων. Ερωτηματικό η διαθεσιμότητα του Νιακατέ (στόπερ) που έχασε τα τέσσερα τελευταία ματς, παραμένει εκτός ο Μαρίν (αρ. μπακ).