* 11η αγωνιστική

* No Goal τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Πόρτο μετρά 9 σερί νίκες επί της Γκιμαράες.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από τη Μορεϊρένσε. Ο Λουίς πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 76ο λεπτό.

Μπήκε στοπ στην εντυπωσιακή εκκίνηση της εποχής Πατσέκο στη Βιτόρια, πλήγμα στο ηθικό της ομάδας η ήττα της περασμένης Κυριακής στο γειτονικό ντέρμπι και κυρίως η αναιμική επιθετική εμφάνιση μετά από 14 γκολ στα 4 προηγούμενα ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο απείλησε μόνο (δις) από κόρνερ, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν τις στιγμές τους σε open play. Σε μετάβαση, μετά από λάθος ψηλά στο γήπεδο δέχθηκε το καθοριστικό γκολ και δεν κατάφερε να αντιδράσει, δεν πλησίασε καν σε ισοφάριση. Ακίνδυνες (0.55 xGoals) οι 17 τελικές που κατέγραψε σε όλο το ματς.

“Υπάρχει μεγάλη επιθυμία να έρθει η ώρα του αγώνα για να καταφέρουμε να πετύχουμε αυτό που θέλουμε. Είμαστε η δεύτερη ομάδα με τους περισσότερους βαθμούς εντός έδρας, αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ατμόσφαιρα που δημιουργεί η κερκίδα.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο.

Για το σημερινό παιχνίδι δεν μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες Βιγιανουέβα (στόπερ), Αρκάνζο (μέσος), ενώ ο Αντρέ (μέσος), που έχασε τα δύο προηγούμενα, είναι αμφίβολος.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΠΟΡΤΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Αντβέρπ. Με πέναλτι του Εβανίλσον (32’) άνοιξε το σκορ, στο 52’ αποβλήθηκε ο Εκέλενκαμπ της Αντβέρπ και ο Πέπε (90+1’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ξεπέρασε άμεσα το σοκ από την απρόσμενης εντός έδρας ήττας της προηγούμενης Παρασκευής από τη μέχρι πρότινος ουραγό Εστορίλ (0-1) και την Τρίτη έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα νοκ άουτ του Champions League.

Παρότι είχε τον έλεγχο του ρυθμού, η νίκη δεν κατακτήθηκε όσο εύκολα αναμενόταν μετά την αποβολή των Βέλγων και υπήρξε γκρίνια από την κερκίδα, την οποία σχολίασε ο Κονσεϊσάο: “βλέποντας μερικά λάθη μου ερχόταν να σφυρίξω κι εγώ από τον πάγκο”.

Η Αντβέρπ ξεκίνησε με μεγάλη χαμένη ευκαιρία το ματς και ξόδεψε πλάγιο τετ α τετ αντεπίθεσης στις καθυστερήσεις, λίγο πριν ο Πέπε κλειδώσει το “τρίποντο” για να γίνει ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του Champions League! Θα έπρεπε να έχουν εξασφαλιστεί νωρίτερα οι “δράκοι” βάσει ευκαιριών.

Επέστρεψε την Τρίτη και ξεκίνησε βασικός ο Ζαϊντού στο αριστερό άκρο της άμυνας, αλλά οι υπόλοιποι τραυματίες των τελευταίων εβδομάδων δεν ταξίδεψαν ούτε στο Γκιμαράες. Συνεχίζουν την αποθεραπεία οι Μαρκάνο (στόπερ), Ουέντελ (αρ. μπακ), Χάιμε (μέσος), Γκαλένο (εξτρέμ), Βερόν (εξτρέμ).