18η αγωνιστική

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Στον Α’ γύρο: Φέγενορντ – Χέρενφεν 3-1

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Χέρενφεν στον 21ο αιώνα για το πρωτάθλημα (8-4-8).

ΧΕΡΕΝΦΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Σπουδαία νίκη στο Λεουβάρντεν για την Χέρενφεν απέναντι στην Καμπούρ με 1-2, σε ένα παιχνίδι βέβαια που όλα της βγήκαν από την αρχή. Από ανόητα λάθη της αντιπάλου της, προηγήθηκε με πέναλτι στο 10′ και δύο λεπτά μετά κέρδισε αποβολή της Καμπούρ, με αποτέλεσμα να έχει αριθμητικό πλεονέκτημα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι. Χαλάρωσε όμως άμεσα και ισοφαρίστηκε λίγα μετά ενώ δεν απειλούσε. Στην επανάληψη «ξύπνησε» και κατάφερε να βγάλει πολλές φάσεις και τελικά να βρει το γκολ της λύτρωσης στο 83′. Είχε και την τύχη με το μέρος της, αφού στις καθυστερήσεις η αντίπαλος απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει.

«Πρέπει να πω ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα να προετοιμαστώ για τον αγώνα απέναντι στην Φέγενορντ, παρά τις λίγες μέρες ξεκούρασυς. Δεν νιώθω ότι αυτό είναι διαφορετικό στο επιτελείο μου ή στους παίκτες μου. Δεν δείχνουμε κουρασμένοι, απεναντίας είμαστε πανέτοιμοι για μια μεγάλη πρόκληση όπως το παιχνίδι απέναντι στην Φέγενορντ», δήλωσε χτες Γιάνσεν. Στο -3 από τα πλέι οφ, βρίσκεται σε καλή κατάσταση αφού παραμένει αήττητη σε έξι αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις.

Πιθανότερα επιστρέφει ο εξτρέμ Μουσάμπα (9/0). Πάντα εκτός ο βασικός κίπερ Μούλντερ (7/0) και ο στόπερ Μπόσνιεβιτς. Ούτε τώρα ο εξτρέμ Φαν τερ Χέιντε (10/0).

Προηγούμενο παιχνίδι: Κέρδισε με 1-2 την Καμπούρ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική.

Χέρενφεν Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με under 2,5 (δες το στη Betshop)

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ο προβληματισμός επήλθε ξανά για την Φέγενορντ μετά τα δύο τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματά της στο πρωτάθλημα, με πιο πρόσφατο την ήττα απέναντι στον Άγιαξ με 0-2, σε ένα από τα χειρότερα «Klassikier» των τελευταίων χρόνων από πλευράς θεάματος. Δεν απείλησε ούτε απειλήθηκε, έκανε όμως δύο αβίαστα παιδικά λάθη και ο Άγιαξ τα εκμεταλλεύτηκε άριστα, το αυτογκόλ στα τέλη του πρώτου μέρους και το πέναλτι που διέπραξε στο 81′, με το οποίο ο αντίπαλος έκανε δύο τα τέρματά του. Σε κακή ψυχολογία, καθώς είχε προηγηθεί και ο αποκλεισμός στο κύπελλο από την Τβέντε.

«Οι δύο ομάδες δεν έπαιξαν καλά σήμερα, αφού η μία εξουδετέρωσε τα ατού της άλλης. Είδαμε ένα ματς με λίγες ευκαιρίες, το οποίο χάσαμε μόνοι μας. Τα λάθη αυτά τα τιμωρούν ομάδες με την ποιότητα του Άγιαξ. Οφείλουμε να κοιτάξουμε μπροστά και να κλείσουμε όμορφα το 2021», δήλωσε ο Άρνε Σλοτ μετά το παιχνίδι της Κυριακής.

Για δεύτερο εκτός ο στόπερ Τράουνερ (15/0), ενώ δεν προλαβαίνει ούτε ο ταλαντούχος εξτρέμ Σινιστέρα (16/7), στα σημαντικότερα αγωνιστικά της θέματα εν όψει Χέρενφεν. Πάντα εκτός ορισμένοι μακροχρόνιοι που δεν επηρεάζουν την αγωνιστική της εικόνα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Στο μεγάλο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής, ηττήθηκε στην έδρα του από τον Άγιαξ με 0-2, δεχόμενη αυτογκόλ και πέναλτι.