* Η Καρμιώτισσα δέχθηκε τρία ή περισσότερα τέρματα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Καρμιώτισσας στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

* Η Ομόνοια σημείωσε τρία ή περισσότερα τέρματα στα τρία τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

Τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και, μάλιστα, με βαρύ σκορ γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Καρμιώτισσα, η οποία ηττήθηκε εύκολα με 4-1 από την πρωτοπόρο ΑΕ Λεμεσού εκτός έδρας και παρέμεινε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα. Μέχρι το πρώτο ημίωρο έδειχνε να στέκεται εξαιρετικά και κατάφερνε να απειλεί και την αντίπαλη εστία, αλλά τα δύο τέρματα που δέχθηκε προτού καλά-καλά οδηγεί ο αγώνας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου της κόστισαν και ψυχολογικά. Στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε σχεδόν σε κανένα σημείο να ακολουθήσει τον ρυθμό και δέχθηκε άλλα δύο τέρματα, καταφέρνοντας απλώς να μειώσει επτά λεπτά πριν τη λήξη.

Ο βοηθός προπονητή Χρήστος Γερμανός σχολίασε χαρακτηριστικά μετά τη λήξη του αγώνα «Συγχαρητήρια στον Πάμπο και στην ΑΕΛ για τη νίκη τους που ήταν δίκαια. Καθοριστικό σημείο ήταν τα πρώτα δυο απανωτά γκολ και αυτό μας δυσκόλεψε πολύ. Αποκορύφωμα ήταν η έναρξη του β΄ μέρους που δεχθήκαμε το τρίτο γκολ. Δεχθήκαμε εύκολα γκολ και πρέπει να δουλέψουμε για τα αποφύγουμε στην συνέχεια. Δεν μένουμε εδώ, η προσπάθεια για παραμονή θα συνεχιστεί, το πρωτάθλημα είναι μακρύ και δεν θα παραδώσουμε τα όπλα για να πέσουμε αμαχητί». Από τη δική του πλευρά ο πολύπειρος Γιάννης Ταραλίδης δήλωσε: «Πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και σοβαροί. Κάναμε λάθη στην άμυνα που μας κόστισαν πολύ. Και αν θέλουμε να πάμε μπροστά, οφείλουμε να μην τα επαναλάβουμε». Θετικά τα νέα από το απουσιολόγιο καθώς ξεπέρασε τον τραυματισμό του και ο Μανογιάν (Μέσος, 12/0), άρα η αποστολή της είναι πλήρης. Υπενθυμίζεται πως συνεχίζει τιμωρημένος ο τεχνικός Λιάσος Λουκά.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 4-1 από τη ΑΕ Λεμεσού για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

Δείτε τα Προγνωστικά Κύπρου (Κλικ εδώ)

Το ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ – ΟΜΟΝΟΙΑ παίζει στην Interwetten

ΟΜΟΝΟΙΑ

Πρωταγωνίστρια σε ένα απίστευτο παιχνίδι έγινε την προηγούμενη αγωνιστική η Ομόνοια, η οποία πετυχαίνοντας μια σπουδαία ανατροπή, έφτασε στην εντός έδρας νίκη με σκορ 3-2 επί του Εθνικού Άχνας. Αν και το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο από πλευράς ρυθμού οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 7’ ενώ παρά τις επίμονες προσπάθειες των παικτών της Ομόνοιας για ισοφάριση, όλες σταματούσαν είτε στο δοκάρι, είτε στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με την Ομόνοια να πιέζει, αλλά με τον Εθνικό να σκοράρει στο 67’ παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Όμως κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ματ Ντάρμπισαϊρ, ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με τρία τέρματα μέσα σε 4 λεπτά (71΄-75΄) την οδήγησε σε μια πραγματικά σπουδαία νίκη.

«Ξέραμε πως το ματς θα ήταν δύσκολο και τα πρώτα δέκα λεπτά δεν ήμασταν καλά. Ο αντίπαλος μας έβαλε προβλήματα, έπαιξε με ένα σχηματισμό που δεν ξανά αντιμετωπίσαμε. Μετά τα πρώτα δέκα λεπτά και με εξαίρεση μια απόκρουση του Παναγή, είχαμε περισσότερες ευκαιρίες. Θα ήθελα να παίζαμε καλύτερη άμυνα, αλλά πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το πνεύμα που έδειξαν» τόνισε μετά το τέλος του ματς ο Τζον Κάρβερ. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Ομόνοια που κατάφερε να μειώσει κι άλλο τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ πρέπει να σημειωθεί πως έχει σκοράρει 13 γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Λόγω Κόπα Άφρικα εξακολουθεί να απουσιάζει ο Τουρέ (Μέσος, 16/0), ενώ αμφίβολοι θεωρούνται οι Σοϊλέδης (Αμυντικός, 10/0) και Χριστοδούλου (Τερματοφύλακας, 4/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 3-2 επί του Εθνικού Άχνας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ομόνοιας στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5 (Παίξτο στην Interwetten).