ΙΣΤΡΑ

Μέσα στο πρόγραμμα η ήττα που γνώρισε η Ίστρα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος από την ανώτερη ποιοτικά Ντιναμό με 2-0 στο Ζάγκρεμπ. Όλα είχαν κριθεί από το πρώτο ημίχρονο που τη βρήκε να χάνει 2-0 (22’, 40’). Απελευθερωμένη από κάθε άγχος στην επανάληψη, βγήκε μπροστά και δημιούργησε τις ευκαιρίες της, καμία ωστόσο δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Παραμένει ίδιος και απαράλλαχτος ο στόχος, η παραμονή είναι σε πρώτο πλάνο. Διαθέτει ένα από τα μικρότερα μπάτζετ της κατηγορίας, δείχνει να είναι σε καλύτερη μοίρα από την Τσιμπάλια και την νεοφώτιστη Ρούντες, μαζί μ’ αυτές θα παλέψει για να αποφύγει το μοιραίο, έχει την εμπειρία και την ποιότητα να τα καταφέρει. Εκτός αποστολής ο τραυματίας Πούκλιν (Μέσος).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Στατιστικό: Από N/G και 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τρία τελευταία παιχνίδια της Ίστρα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Δείτε τα προγνωστικά Κροατίας (Κλικ Εδώ)

ΟΣΙΓΙΕΚ

Από την άλλη πλευρά η Όσιγιεκ άφησε ανάμεικτα συναισθήματα στην ισοπαλία (1-1) με τη νεοφώτιστη Ρούντες. Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, δεν εκμεταλλεύτηκε ιδανικά τις ευκαιρίες που της δόθηκαν. Έμεινε πίσω στο 66’ (0-1), άμεσα απάντησε (1-1 στο 68’), είχε τον έλεγχο στη συνέχεια, αλλά δεν μπόρεσε να φθάσει στην ανατροπή. Συνεχίζει από το 2015 με τον Ζέκιτς στον πάγκο της και στηρίζεται στο κροατικό ταλέντο, καθώς οι ξένοι στο ρόστερ της είνα μόλις τέσσερις. Είναι αρκετά ενεργή στο μεταγραφικό “παζάρι” μέχρι στιγμής, με τις κυριότερες “αφίξεις” να είναι ο εξτρέμ Γκρέζντα, Μποκάι, Σόρσα, ο τερματοφύλακας Αντόλοβιτς και ο αμυντικός χαφ Γιαμπόρ. Χάρη στο εκτός έδρας γκολ που πέτυχε, προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Γιουρόπα Λιγκ πετώντας εκτός συνέχειας την Λουκέρνη (2-0 εντός έδρας, ήττα 2-1 εκτός έδρας). Πρόκληση τα επόμενα παιχνίδια με την ισχυρή Αϊντχόφεν.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα – πρόκριση 2-1 από την Λουκέρνη για τον δεύτερο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια της Όσιγιεκ.