*11η αγωνιστική

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 0-1 γκολ

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-4-2).

ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ

Προηγούμενο ματς: Στο μεγάλο ντέρμπι του Μεντεγίν, έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Ατλέτικο Νασιονάλ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική, ωστόσο το αποτέλεσμα αυτό δεν την αφήνει ικανοποιημένη, μιας και η αντίπαλος έπαιζε για ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο. Στο 20′ πήρε το προβάδισμα, επιβραβεύοντας το καλό της ξεκίνημα, ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ και να καθαρίσει το ματς έγκαιρα, ήταν φλύαρη και παρότι έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα, ισοφαρίστηκε στο 87′.

Παραμένει χαμηλά για τα στάνταρ της, ενώ η σταθερότητα είναι το βασικό ζητούμενο για την ίδια αυτή την σεζόν. Σίγουρα επηρέασαν οι πολλοί αγώνες που έδωσε σε μικρό χρονικό διάστημα, ωστόσο αυτό δεν είναι πάντα δικαιολογία. Τραυματίστηκε ξανά και θα λείψει ο εξτρέμ Βαλένσια, πάντα εκτός ο πλάγιος μπακ Μαρουλάνδα, ο μέσος Ρικαούρτε και ο φορ Καμπίνο.

Ιντεπ. Μεντεγίν Στατιστικά

*6/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

*Σκοράρει πρώτη στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της

ΤΟΛΙΜΑ

Προηγούμενο ματς: Συνέχισε το θετικό της σερί στο πολύ απαιτητικό εντός έδρας εξ’ αναβολής παιχνίδι απέναντι στην Μιγιονάριος. Έδειξε χαρακτήρα και πήρε την ισοπαλία (1-1), παίζοντας αρκετά όμορφο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα. Δέχτηκε το γκολ στο 17′, έβγαλε εξαιρετική αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε πολλές ευκαιρίες πριν ισοφαρίσει στο 86′.

Με το αποτέλεσμα αυτό, η Τολίμα δείχνει να αφήνει πίσω της ένα κακό διάστημα μέτριων εμφανίσεων και αποτελεσμάτων. Συμπλήρωσε πέντε παιχνίδια χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα (2-3-0) και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας. Τραυματίες παραμένουν οι εξτρέμ Λουκουμί, Ρεντερία, ο μέσος Μελέντες και ο μπακ Ζιράλντο. Νέο πρόβλημα για τον μέσο Μπονέ, που έλειψε στο προηγούμενο και θα απουσιάσει πιθανότερα και σήμερα. Μεσοβδόμαδα παίζει απέναντι στην Πουέρτο εκτός έδρας (Βενεζουέλα) για το Σουνταμερικάνα.