* 13η αγωνιστική

* No Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Σπόρτινγκ μετρά 6 σερί νίκες επί της Γκιμαράες, με συνολικό σκορ 14-1, ενώ είναι αήττητη στα 9 τελευταία μεταξύ τους (8-1-0).

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Φαρένσε. Ο Ριμπέιρο (3’) άνοιξε το σκορ για την Γκιμαράες, ο Ντουάρτε με πέναλτι (57’) ισοφάρισε για τη Φαρένσε, η οποία έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 63’. Ο Ζότα Σίλβα πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 87ο λεπτό.

Επέστρεψε σε τροχιά Ευρώπης η Βιτόρια μετά τις δύο ήττες στο ξεκίνημα του Νοεμβρίου, το περασμένο Σάββατο έβγαλε δύσκολο διπλό στη νότια ακτή για να προσπεράσει στην 5η θέση της Liga Portugal, που είναι και ο απώτερος στόχος του συλλόγου.

Σε κόρνερ προηγήθηκε η Γκιμαράες και στο 20λεπτο είχε δοκάρι για “τελειώσει” από νωρίς το ματς. Άνοιξε ο ρυθμός στο β’ μισό του ημιχρόνου, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν χαμένα τετ α τετ.

Αχρείαστο το μαρκάρισμα προκάλεσε το πέναλτι ισοφάρισης για την Φαρένσε, η οποία όμως αναγκάστηκε σε παθητικό παιχνίδι στο τελευταίο ημίωρο λόγω της αποβολής της. Είχε υπομονή στην πίεση των τελευταίων λεπτών η Γκιμαράες, τρύπησε το αντίπαλο χαμηλό μπλοκ με κάθετη πάσα στην καρδιά του.

“Με όλο τον σεβασμό που τρέφουμε για τους αντιπάλους μας, η φιλοδοξία μας είναι να να κερδίσουμε τους τρεις βαθμούς, να είμαστε ανώτεροι από τις προθέσεις της Σπόρτινγκ. Πιστεύω πραγματικά σε αυτό που δουλεύουμε και κοιτάζοντας το τελευταίο παιχνίδι που παίξαμε στο Φάρο, η ομάδα μεγαλώνει και είχε την καλύτερη απόδοση από τότε που είμαι εδώ.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο.

Στα αγωνιστικά νέα, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Γκασπάρ (μπακ), Αρκάνζο (μέσος), Βιγιανουέβα (στόπερ), ενώ αμφίβολος είναι ο ρολίστας φορ Σαφίρα.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Ζιλ Βισέντε. Ο Φερνάντες (34’) άνοιξε το σκορ για τη Ζιλ Βισέντε, αλλά η Σπόρτινγκ ισοφάρισε με αυτογκόλ (43’) και γύρισε το παιχνίδι με τον Γκιόκερες (52’, 56’).

Νικηφόρα η επιστροφή στη δράση της Liga Portugal μετά από τρεις εβδομάδες για τα “λιοντάρια”, τη Δευτέρα έκαναν πειστική ανατροπή για να εκμεταλλευτούν την “γκέλα” της Μπενφίκα και να βρεθούν ξανά στην κορυφή με την ολοκλήρωση της προηγούμενης αγωνιστικής.

Κυριάρχησε εδαφικά η ομάδα του Αμορίμ στο πρώτο ημίχρονο (70% κατοχή), αλλά δεν αξιοποίησε το δυναμικό της μπάσιμο και στη μοναδική τελική των φιλοξενούμενων βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, από στατική φάση.

Η αντίδραση όμως ήταν αρμοστή, στο repress και με δόση τύχης στο τελείωμα ισοφάρισε πριν την ανάπαυλα και δεν άργησε “τελειώσει” το ματς μετά από αυτήν. Killer μέσα στην αντίπαλη περιοχή ο Γκίοκερες, που ξεκίνησε παρά τις ενοχλήσεις κι έφτασε τα 9 γκολ στη Liga Portugal.

“Σε αυτό το παιχνίδι χρειαζόμαστε μεγαλύτερη ταχύτητα.” δήλωσε ενόψει Γκιμαράες ο κόουτς Αμορίμ, ο οποίος δεν μπορεί να υπολογίζει στον αρχηγός Κοάτες (στόπερ) που συμπλήρωσε κάρτες και στους τραυματίες Μπραγκάνσα (μέσος), Φρεσνέδα (δεξί μπακ), Σεντ Τζουστ (στόπερ), “φρέσκο” πρόβλημα ο τελευταίος.

Αδιάφορο βαθμολογικά το ευρωπαϊκό παιχνίδι της Πέμπτης, αφού θα τερματίσει σίγουρα 2η στον όμιλο του Europa League.