4η αγωνιστική

*2-3 Goals τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΕΤΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Κάλμαρ, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Μουκόλι στο 46ο λεπτό.

Από την πρώτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα έρχεται η Γκέτεμποργκ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Γενς Μπέρτελ Άσκου φιλοξενήθηκε από την Κάλμαρ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, δεν κατάφερε να πετύχει κάτι μέχρι την ανάπαυλα. Κάτι που έκανε εν τέλει με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Έπαιξε πιο συντηρητικά στην πορεία και πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές, χωρίς να το “πληρώσει”.

Αυτοί ήταν και οι πρώτοι φετινοί βαθμοί της, μετά και τις δυο ήττες που είχαν προηγηθεί κόντρα σε Τζουργκάρντεν (1-4 εντός) και Χάλμσταντ (1-0 εκτός).

Γκέτεμποργκ Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Γκάις, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Πρίκα στο 69ο λεπτό.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Νόρκεπινγκ έρχεται από το πρώτο φετινό τρίποντο. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Αλμ υποδέχθηκε τη Γκάις, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ανάμεσα στις δυο πλευρές, κατάφερε να βρει δίχτυα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στις λεπτομέρειες.

Οι τρεις βαθμοί που πανηγύρισε ήταν οι πρώτοι της στο τρέχων πρωτάθλημα, έχοντας ξεκινήσει την πορεία της με δυο ήττες κόντρα σε Μάλμε (1-5 εντός) και Μιάλμπι (3-0 εκτός). Μόνιμος κάτοικος Δανίας θα είναι ο Γκούντγιονσεν, με τη Νόρκεπινγκ να τον παραχωρεί με κανονική μεταγραφή πλέον στη Λίνγκμπι.