* Η Σάμροκ Ρόβερς μετρά 11 σερί νίκες επί της Γκάλγουεϊ.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντρόχεντα.

Με “γκέλα” συνδυάστηκε η επιστροφή στη δυτική ακτή για τη Γιουνάιτεντ, απέτυχε να σκοράρει σε δεύτερο κολλητό ματς και χάθηκε το μομέντουμ από τις νίκες που προηγήθηκαν.

Μοιρασμενη η κατοχή (54-46%) στο ματς, αλλά η Γκάλγουεϊ ήταν που έψαχνε με ζέση το γκολ από το πρώτο λεπτό. Δεν κατάφερε να δημιουργήσει σε ροή αγώνα, ήταν όμως ιδιαιτέρως απειλητική στις πολλές στατικές φάσεις που κέρδισε (12 κόρνερ). Με τρεις καθαρές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, λιγότερες επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ μετά την ανάπαυλα. Στο φινάλε είχε την στιγμή της η Ντρόχεντα για να “κλέψει” το ματς.

Δίχως νέα προβλήματα ενόψει πρωταθλήτριας ο κόουτς Κόλφιλντ, λίγες οι πιθανότητες να επιστρέψει κάποιος εκ των αμυντικών Χόργκαν, Μπάκλεϊ και του φορ Αουασριά.

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 4/5 φετινά παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 12/14 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Σλάιγκο Ρόβερς.

Συνεχίστηκε το προβληματικό ξεκίνημα των πρωταθλητών στο 2024, συμπλήρωσαν “καρέ” αγώνων δίχως νίκη στην Πρέμιερ, αλλά δεν υπάρχει πανικός στον οργανισμό έχοντας την εμπειρία της περσινής ανάλογης αναιμικής εκκίνησης.

Με δυνατή ευκαιρία (στατικής φάσης) των γηπεδούχων ξεκίνησε το σαββατιάτικο παιχνίδι, είχε και δοκάρι σε ροή αγώνα η Σλάιγκο στο πρώτο 10λεπτο! Μετά την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα απείλησε για πρώτη φορά η Σάμροκ, αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με τρεις ακόμη επικίνδυνες στιγμές. Στο ξεκίνημα της επανάληψης έχασαν το άχαστο, προ κενής εστίας, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά μειώθηκε η επικινδυνότητά τους. Λίγα πράγματα και στο δεύτερο μέρος από τους πρωταθλητές, στο τελευταίο δεκάλεπτο δημιούργησε δύο μικρο-ευκαιρίες.

Με τον αγωνιστικό χώρο τα έβαλε ο κόουτς Μπράντλεϊ και συνάμα δήλωσε ευχαριστημένος από το βαθμό της ισοπαλίας. Αρκετά τα προβλήματα και για το σημερινό παιχνίδι, παραμένουν τραυματίες οι αμυντικοί Κάβανα, Φαρούτζια, ο σημαντικός ΜακΈνεφ (μέσος) και ο Μπιρν (μέσος).