*15η αγωνιστική

*GG στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Νάπολι παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (3-1-0).

*Δέκα αναμετρήσεις έχει σφυρίξει τη φετινή σεζόν ο 48χρονος Ντανιέλε Ορσάτο. Έχει μοιράσει 52 κίτρινες κάρτες και δύο δεύτερες κίτρινες, παράλληλα δεν έχει βγάλει απευθείας κόκκινη. Τέλος έδειξε την άσπρη βούλα μόλις δύο φορές.

*Δεκαπέντε φορές έχουν αναμετρηθεί Μασιμιλιάνο Αλέγκρι (επτά νίκες) και Βάλτερ Ματζάρι (δύο νίκες). Η τελευταία χρονολογείται στις 9 Απριλίου 2022 όταν η Γιουβέντους άλωσε την έδρα της Κάλιαρι (2-1).

Δείτε όλα τα σημερινά Προγνωστικά Στοιχήματος

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Μόντσα. Ο Ραμπιό άνοιξε το σκορ στο 12′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Καρμπόνι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τρία λεπτά αργότερα η Γιουβέντους έκανε το 2-1 με Γκάτι. Σε πέναλτι αστόχησε για τη Γιουβέντους ο Βλάχοβιτς (11′).

Ήταν η μόνη που απείλησε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στην έδρα της Μόντσα. Αστόχησε σε πέναλτι με Βλάχοβιτς, προτού προηγηθεί λίγο αργότερα με καρφωτή κεφαλιά του Ραμπιό μετά από εκτέλεση κόρνερ. Η Γιουβέντους δεν “καθάρισε” το παιχνίδι και κόντεψε να το πληρώσει, όταν ισοφαρίστηκε μετά από μία σέντρα-σουτ του Καρμπόνι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Έβγαλε μέταλλο πρωταθλήτριας ανακτώντας το προβάδισμα με τον ανεβασμένο Γκάτι, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Διατηρείται αήττητη σε εννέα αγωνιστικές με απολογισμό 7-2-0, γνώρισε τη μοναδική φετινή ήττα της στην έδρα της Σασουόλο (4-2) στις 23 Σεπτεμβρίου. Οι “μπιανκονέρι” έχουν πετάξει βαθμούς στο Τορίνο μόνο κόντρα σε Μπολόνια (1-1) και Ίντερ (1-1). Απόψε υποδέχονται τη Νάπολι της οποίας επικράτησαν για τελευταία φορά στις 8 Απριλίου 2021 (2-1 εντός).

Στις 13 τελευταίες μεταξύ τους αναμετρήσεις στο “Allianz” έχουν απολογισμό 9-2-2. “Στόχος μας είναι να συγκεντρώσουμε περισσότερους βαθμούς σε σχέση με πέρσι στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος. Γνωρίζουμε πως πρέπει να ζούμε με την πίεση στη Γιουβέντους”, υπογράμμισε ο προπονητής Αλέγκρι. Στο κέντρο αναμένεται ο ηγετικός Λοκατέλι, στα άκρα θα βρεθούν Κόστιτς και Καμπιάζο. Δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του ο Γουεά, μακροχρόνια εκτός ο Ντε Σίλιο.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΝΑΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-0) από την Ίντερ. Σκόραραν οι Τσαλχάνογλου (44′), Μπαρέλα (61′) και Τουράμ (85′).

Επιχείρησε να ανοίξει το σκορ με το καλημέρα κόντρα στην Ίντερ, ωστόσο ο τερματοφύλακας Ζόμερ έδιωξε με υπερένταση το μακρινό δυνατό σουτ του Έλμας μόλις στο 3′. Στο 36′ ο Πολιτάνο είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του μετά από μακρινό τεχνικό σουτ, προτού ο Τσαλχάνογλου ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους κόντρα στη ροή της αναμέτρησης.

Ευκαιρία ισοφάρισης είχε η Νάπολι στο 58′, ωστόσο και πάλι ο τερματοφύλακας Ζόμερ ενήργησε σωστά στο διαγώνιο σουτ του Κβαρατσχέλια. Τελευταία ουσιαστική ευκαιρία για αυτή η κεφαλιά του Οσίμεν στο 69′ που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Τρίτη ήττα σε τέσσερις αναμετρήσεις για τους “παρτενοπέι” που, σίγουρα, δεν θυμίζουν σε τίποτα την ομάδα της προηγούμενης σεζόν.

Στις πέντε τελευταίες πανηγύρισαν μία νίκη επί της Αταλάντα (2-1 εκτός) στις 25 Νοεμβρίου. Ανεβάζουν στροφές εκτός έδρας στη Σέριε Α, προέρχονται από τέσσερις σερί νίκες και παραμένουν αήττητοι σε οχτώ (5-3-0). “Θέλω να δώσω αγωνιστική ισορροπία στην ομάδα, όπως είχε στο παρελθόν. Όλοι γνωρίζουν τι αντιπροσωπεύει μία αναμέτρηση ανάμεσα στη Γιουβέντους και τη Νάπολι”, υπογράμμισε ο προπονητής Ματζάρι. Σταθερά εκτός τα δύο αριστερά μπακ Ολιβέρα και Μάριο Ρουί. Την Τρίτη (12/12) υποδέχεται την Μπράγκα.