* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Στον 1ο γύρο (05/11): Αντάλιασπορ – Μπεσίκτας 3-2

* Στο Κύπελλο (08/02): Αντάλιασπορ – Μπεσίκτας 1-2

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Γκαζιαντέπ. Οι Σορέσκου (9’) και Ντράγκους (85’) σκόραραν για την Γκαζιαντέπ, ο Τοσούν (89’) έχασε πέναλτι για την Μπεσίκτας.

Πισωγύρισμα για τους “αετούς” το δευτεριάτικο ταξίδι στο Γκαζιαντέπ, δεν έβγαλαν αντίδραση μετά την ήττα στο ντέρμπι της Πόλης και είδαν τη διαφορά από τους διώκτες των ευρωπαϊκών θέσεων να μειώνεται αισθητά.

Ο μοιραίος της ήττας από τη Γαλατασαράι, Αλ Μουσράτι, έκανε αβίαστο λάθος στο build up από το οποίο προέκυψε το γρήγορο προβάδισμα των γηπεδούχων. Σπασμωδική η αντίδραση της Μπεσίκτας στο 1-0, ημιτελείς οι επιθετικές της ενέργειες, μειώθηκε η συχνότητα επισκέψεών της στην αντίπαλη περιοχή με την πάροδο των λεπτών και στο φινάλε η άμυνα εκτέθηκε από ατομικό “σλάλομ” του αντίπαλου φορ για το 2-0. Το αποτυχημένο πέναλτι του Τοσούν και η μεγάλη χαμένη ευκαιρία του Αμπουμπακάρ στέρησαν το σασπένς από τις καθυστερήσεις.

Εξέτισε τιμωρία ο Κόλεϊ (στόπερ), αλλά συμπλήρωσαν κάρτες και θα λείψουν σήμερα οι Μαζουακού (αρ. μπακ), Ουισάλ (στόπερ), Γκεζάλ (εξτρέμ).

Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Αλ Μουσράτι (μέσος), δεν προλαβαίνει το σημερινό παιχνίδι και προστέθηκε στους ήδη τραυματίες μέσους Ουτσάν, Χατζιαχμέτοβιτς, Όξζλεϊντ-Τσαμπερλέιν, Μπινγκιόλ

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 13/14 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Under 2.5 τα 4 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΝΤΑΛΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Μπασακσεχίρ. Ο Οπόκου πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 90+1’.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την ομάδα της Αττάλειας, 3η σερί εκτός έδρας αυτή του περασμένου Σαββάτου στην Κωνσταντινούπολη, δίκαιη βάσει εμφάνισης (1.38 – 0.39 xGoals).

Με διπλό δοκάρι σε κόρνερ της Μπασακσεχίρ ξεκίνησε το ματς, απάντησε με τον ίδιο τρόπο η Αντάλιασπορ, σημάδεψε επίσης δις τα δοκάρια των γηπεδούχων στην ίδια φάση. Δίχως συγκινήσεις το υπόλοιπο του ημιχρόνου, ανέβασε στροφές στο δεύτερο η Μπασακσεχίρ και άγγιξε δις το προβάδισμα σε ροή αγώνα. Τελικά δικαιώθηκε με κεφαλιά του στόπερ της σε κόρνερ των καθυστερήσεων. Απέτυχε η Αντάλιασπορ να δημιουργήσει καταστάσεις μεταβάσεων, παρότι υπήρχαν οι χώροι.

Απογοητευμένος από την απόδοση του δευτέρου μέρους δήλωσε ο κόουτς Γιαλτσίν, ο οποίος δεν αντιμετωπίζει νέα προβλήματα για το δεύτερο κολλητό ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη, όπου επιστρέψει για πρώτη φορά ως αντίπαλος της Μπεσίκτας, με την οποία σήκωσε το double το 2021.

Παραμένει τραυματίας ο αρχηγός Βουράλ (αρ. μπακ) και εκτός ομάδας για εξωαγωνιστικούς λόγους ο Γεχεζκέλ (εξτρέμ).