* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Η Γουότερφορντ πέτυχε τρεις σερί νίκες επί της Ντρόχεντα.

* Στον 1ο γύρο (23/02): Ντρόχεντα – Γουότερφορντ 1-4

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σέλμπουρν. Ο Μπόιντ πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 72ο λεπτό.

Διεκόπη το νικηφόρο σερί (3/3) των “μπλε” την περασμένη Παρασκευή στην πρωτεύουσα, ωστόσο διατηρήθηκε η διαφορά ασφαλείας (+7) από την επικίνδυνη ζώνη.

Δίκαιο το αποτέλεσμα στην έδρα της πρωτοπόρου, δεν κατάφερε να δημιουργήσει η Γουότερφορντ σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Η Σέλμπουρν έκανε δυνατό μπάσιμο, απείλησε τρεις φορές στο 10λεπτο, με την τρίτη περίπτωση να είναι καθαρό τετ α τετ. Άγγιξε το γκολ και σε κόρνερ, πέντε λεπτά πριν βρει δίχτυα ο στράικέρ της, απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Πίεσε στο φινάλε η Γουότερφορντ και στις καθυστερήσεις είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία να σώσει τον πόντο.

Στο τελευταίο εντός διέλυσε την Νταντάλκ (4-1), αλλά συνολικά έχει τη χειρότερη εντός έδρας συγκομιδή στη λίγκα (2-2-3).

Δεν προέκυψαν νέα προβλήματα τραυματισμών, παραμένουν εκτός οι Μπάγκλεϊ (μέσος), Κρέσγουελ (εξτρέμ).

ΓΟΥΟΤΕΡΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (2-3) από την Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ. Με Σλέβιν (4’) προηγήθηκε η Γκάλγουεϊ, με Γουίρ (24’) και Μπάβα (73’) ανέτρεψε προσωρινά το ματς η Ντρόχεντα, αλλά η Γκάλγουεϊ πήρε το ματς με γκολ των Νιούτζεντ (90+1’) και Γουόλς (90+4’).

Οδυνηρή η εντός έδρας ήττα των “ντρογκς” την περασμένη Παρασκευή, έχασαν μέσα από τα χέρια τους ένα ζωτικής σημασίας τρίποντο και διατηρήθηκαν στο -3 από τις θέσεις παραμονής.

Με κεφαλιά σε κόρνερ πήρε γρήγορο προβάδισμα η Γκάλγουεϊ, αντέδρασε άμεσα η Ντρόχεντα, με μεγάλη χαμένη ευκαιρία (6’) και ισοφάριση με μία ακόμη ποιοτική εκτέλεση φάουλ του αριστερού της μπακ. Έχασε και μεγάλη διπλή ευκαιρία να γυρίσει το ματς πριν την ανάπαυλα!

Παράσημο ότι τελικά κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι απέναντι στην καλύτερη άμυνα της λίγκας, το πέτυχε σε δεύτερο χρόνο από στατικό. Ο σκόρερ του 2-1 ξόδεψε μεγάλη στιγμή σε μετάβαση για να τιμωρηθεί σκληρά η Ντρόχεντα στις καθυστερήσεις. Η Γκάλγουεϊ “έκλεψε” τη νίκη με δύο γκολ φορτώνοντας τη γηπεδούχο περιοχή.

Στα αγωνιστικά νέα, επέστρεψε από τιμωρία ο κίπερ Μπαρ, αλλά έχασε τη θέση του κάτω από τα δοκάρια. Επέστρεψε κι ο Κουίν (στόπερ), αλλά στο τελευταίο ματς αποχώρησε με ενοχλήσεις ο Ντέιβις (μέσος) και είναι αμφίβολος γι απόψε.