10η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Καέν, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Σανιά στο 77ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γκινγκάμπ, μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ντουμόντ φιλοξενήθηκε από την Καέν, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1.

Ανώτερη σε γενικές γραμμές στον αγωνιστικό χώρο, ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο, κλείνοντας αρκετά τους χώρους στην αντίπαλο της. Δυσκολεύτηκε όμως αρκετά μέχρι να βρει εν τέλει δίχτυα προς το φινάλε, με τη μπάλα να κοντράρει σε σουτ του Σανιά και να καταλήγει στην αντίπαλη εστία.

Με το τρίποντο που πανηγύρισε, έφτασε τους 14 συνολικά και είναι σε ισοβαθμία μαζί με τις Ροντέ, Πο και Αμιάν. Αήττητη στα τρία πιο πρόσφατα εντός της (2-1-0), στα οποία κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

Γκινγκάμπ Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Ποστολάκι στο 15ο λεπτό, για να βρει και πάλι δίχτυα στις καθυστερήσεις με τον Τουράι.

Αήττητη η Γκρενόμπλ στα εννέα πρώτα παιχνίδια της σεζόν, έχοντας πέντε νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βενσάν Ονιόν υποδέχθηκε τη Μπορντό, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Πήρε προβάδισμα από νωρίς στο παιχνίδι, μετά από ένα ολέθριο λάθος του αντίπαλου πορτιέρο, όταν προσπάθησε ανεπιτυχώς να κάνει ντρίμπλα στον Ποστολάκι. Δέχθηκε πίεση στη συνέχεια, αλλά απέφυγε τα χειρότερα μέχρι την ανάπαυλα. Υπήρχε ισορροπία στο δεύτερο ημίχρονο, με την ίδια να έχει κάποιες καλές στιγμές και να “καθαρίζει” το ματς στις καθυστερήσεις.

Τρίτη διαδοχική της νίκη, μετά και από εκείνες κόντρα σε Κεβιγί (2-1 εντός) και Καέν (1-2 εκτός), φτάνοντας παράλληλα τους 19 βαθμούς, που τη φέρνουν ψηλά στην κατάταξη. Επιπλέον, διαθέτει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας, με μόλις δυο τέρματα παθητικό.