*16η αγωνιστική

*Over 2,5 στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) του Μαγδεμβούργου. Το σκορ άνοιξε ο Ατίκ στο 15′, απάντησε ο Νιέμιετς για τους φιλοξενούμενους (87′, 90+2′).

Ανεβάζοντας στροφές στα τελευταία λεπτά στην έδρα του Μαγδεμβούργου, η Φορτούνα Ντίσελντορφ σκόραρε δύο φορές με Νιέμιετς, ανέτρεψε τα δεδομένα που είχαν δημιουργηθεί από το 15′ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Τρίτη σερί νίκη για το συγκρότημα του Τιούν, τρεις μέρες νωρίτερα είχε ξεσπάσει στην έδρα της Νυρεμβέργης (5-0) παραμένοντας κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην Μπουντεσλίγκα.

Την προηγούμενη σεζόν οι “κόκκινοι” επικράτησαν δύο φορές της Χόλσταϊν Κίελ, στις πρώτες έξι μεταξύ τους αναμετρήσεις στη 2. Μπουντεσλίγκα αγνοούσαν τη νίκη (τρεις ισοπαλίες, τρεις ήττες). Τραυματίστηκε μεσοβδόμαδα ο Ιγιόχα και δεν υπολογίζεται για τη σημερινή αναμέτρηση.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ ΝΤΙΣΕΛΝΤΟΡΦ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας (3-2) της Βέχεν. Οι γηπεδούχοι σκόραραν με Σκρζίμπσκι (19′ πεν.), Αρπ (37′) και Πόρατ (58′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Πρτάτζιν (81′, 90+3′ πεν.)

Καταγράφοντας σπουδαία εμφάνιση η Χόλσταϊν Κίελ προσπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Βέχεν που, απλά, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι “πελαργοί” παραμένουν αήττητοι σε τέσσερις αγωνιστικές και προέρχονται από τρεις σερί νίκες, φτάνοντας τους 29 βαθμούς διατηρούνται στις υψηλές θέσεις που οδηγούν στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της Γερμανίας.

Ο Σκρζίμπσκι έχει σκοράρει τέσσερις φορές σε πέντε αναμετρήσεις κόντρα στη Φορτούνα Ντίσελντορφ στη 2. Μπουντεσλίγκα. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Χόλσταϊν Κίελ τα βρίσκει σκούρα όταν αντιμετωπίζει τον προπονητή Τιούν στην εν λόγω κατηγορία: Σε έξι αναμετρήσεις έχει απολογισμό δύο ισοπαλίες και τέσσερις ήττες.