* No Goal τα 11/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Η Γουέστ Χαμ κέρδισε τα 3 τελευταία εντός (με καθαρή εστία) απέναντι στη Γουλβς.

* Δίχως ισοπαλία τα 12 τελευταία μεταξύ τους (6-0-6).

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Φράιμπουργκ. Ο Κούντους (14’) άνοιξε το σκορ και ο Άλβαρες (42’) το διαμόρφωσε.

Απευθείας στους “16” του Europa League και δίχως ευρωπαϊκούς αντιπερισπασμούς μέχρι το Μάρτιο πλέον τα “σφυριά” που με την επικράτηση της Πέμπτης “ξέπλυναν” εν μέρει την ταπείνωση της Κυριακής στο Λονδίνο.

Δεν έκανε rotation απέναντι στην Φράιμπουργκ ο κόουτς Μόγιες, μόλις δύο οι αλλαγές στην αρχική 11αδα. Είχε ένταση κι έξτρα κίνητρο η ομάδα του και με δύο ωραίες συνεργασίες “τέλειωσε” ουσιαστικά το ματς από το πρώτο ημίχρονο, δίχως να κινδυνεύσει από τους Γερμανούς.

Καμία σχέση η εικόνα της στο εκτός έδρας με τη Φούλαμ, από την οποία ποδοπατήθηκε με 5-0! Δεν βγήκε το πλάνο “κλεφτοπολέμου” σε δεύτερο σερί εκτός έδρας λονδρέζικο ντέρμπι, εκτέθηκε ξανά και ξανά η άμυνά της, είτε σε ροή αγώνα, είτε σε στατικά. Επιθετικά είχε τις στιγμές της άξιζε 1-2 γκολ στο “Κρέιβεν Κότατζ”.

Έφτασε τα 9 σερί παιχνίδια που δέχεται γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ, 20 σύνολο σε αυτό το διάστημα.

Στα αγωνιστικά νέα, χτύπησε την Πέμπτη και είναι αμφίβολος σήμερα ο Άλβαρες (μέσος), λιγοστές οι πιθανότητες να προλάβει ο Αντόνιο (φορ) που τραυματίστηκε στην τελευταία διακοπή των εθνικών ομάδων.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΓΟΥΛΒΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Νότιγχαμ Φόρεστ. Ο Τόφολο (14’) άνοιξε το σκορ για την Φόρεστ, ο Κούνια (32’) ισοφάρισε για τη Γουλβς.

Δεν κατάφεραν οι “λύκοι” να κάνουν back to back εντός έδρας νίκες, δικαίως έμειναν στην ισοπαλία το προηγούμενο Σάββατο, αφού δεν είχαν μεγάλα κομμάτια καθαρής δημιουργίας σε ρόλο πρωτοβουλίας, όπως και στην επικράτηση επί της Μπέρνλι (1-0) τέσσερις μέρες νωρίτερα.

Αιφνιδιάστηκαν από τη Νότιγχαμ, με το 0-1 από κεφαλιά του αντίπαλου αριστερού μπακ σε ένα απλό γέμισμα της περιοχής. Η αντίδραση όμως ήταν αρμοστή από την ομάδα του Ο’Νιλ, έβαλε κάτω την μπάλα, την κυκλοφόρησε υποδειγματικά για την ισοφάριση. Γλίτωσε το 1-2 σε γκάφα του στόπερ της λίγο πριν την ανάπαυλα, το γλίτωσε και με αρωγό το δοκάρι στο ξεκίνημα της επανάληψης. Δεν κατάφερε να πατήσει την αντίπαλη περιοχή στο δεύτερο ημίχρονο, δεν είχε τρόπο να διασπάσει την άμυνα της Φόρεστ.

Σκόραρε σε 15ο σερί παιχνίδι της Πρέμιερ Λιγκ, φέτος δεν τα κατάφερε μόνο στην πρεμιέρα του Old Trafford. Όλα της τα γκολ (21) ήρθαν με εκτελέσεις εντός περιοχής!

Άσχημη η παράδοση που την συνοδεύει για το σημερινό παιχνίδι, αφού τρέχει ρεκόρ 0-3-7 σε κυριακάτικες αναμετρήσεις, με 6 σερί εκτός έδρας ήττες. Παράλληλα, δεν έχει κερδίσει σε κανένα από τα 13 τελευταία ταξίδια στο Λονδίνο (0-3-10).

Στα αγωνιστικά νέα, ο Αΐτ Νουρί (αρ. μπακ/χαφ) συμμετείχε στην τελευταία προπόνηση και διεκδικεί θέση στην 11αδα. Ο Νέτο (εξτρέμ) δεν μπήκε με το γκρουπ και προορίζεται για επιστροφή στο επόμενο.