* Ντέρμπι Δουβλίνου.

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ντρόχεντα.

Συνεχίζεται η απογοητευτική πορεία των “αγίων”, την περασμένη Παρασκευή κόλλησαν στην έδρα της προτελευταίας Ντρόχεντα και πλέον δημιουργείται άγχος στον οργανισμό ακόμα και για την επιβίωση.

Καλύτερη στα σημεία η Σεντ Πάτρικς, είχε την κατοχή (64%) και περισσότερες μεγάλες ευκαιρίες (1-2) στο ματς, αλλά τις ξόδεψε και το ηθικό στην ομάδα παραμένει χαμηλό. Απίθανη η χαμένη ευκαιρία του Κίτινγκ στο πρώτο ημίχρονο, πολλές οι ημιτελείς προσπάθειες του δευτέρου μέρους κι από τις δύο πλευρές.

Στα αγωνιστικά νέα, αμφίβολος λογίζεται ο ΜακΛάφλιν (δεξί μπακ) που αποχώρησε με ενοχλήσεις στο προηγούμενο, ενώ τραυματίας παραμένει ο Σιόμπεργκ (στόπερ).

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Ντρόχεντα. Ο Κένι (47’) άνοιξε το σκορ για τους Ρόβερς και ο Μπερκ (52’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση μετά τις 31 Μαΐου για τους πρωταθλητές καθώς αναβλήθηκαν τα δύο προγραμματισμένα παιχνίδια του μήνα και η απόσταση από την κορυφή πήγε στο -9 με ματς λιγότερο.

Στην έδρα της Ντρόχεντα είχαν τον έλεγχο του αγώνα οι Ρόβερς, αλλά στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν καθαρή ευκαιρία. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως χτύπησαν κάθετα στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας για το 0-1 και πριν προλάβει να συνέλθει πέτυχαν και το δεύτερο (εντυπωσιακό) γκολ απέναντι σε σεταρισμένη άμυνα. Εύκολη η ακόλουθη διαχείριση, γλίτωσαν στη μοναδική σημαντική στιγμή της Ντρόχεντα.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο ηγέτης της άμυνας Λόπες (στόπερ), επέστρεψε στο προηγούμενο ο Τάουελ (μέσος). Με πιθανότητες επιστροφής ο Γκάφνεϊ (φορ), αντιθέτως παραμένουν εκτός ο Κλίρι στην άμυνα και οι Ο’Νιλ, Μπερνς, Κάβανα στη μεσαία γραμμή.