* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (04/03): Σέλμπουρν – Γκάλγουεϊ 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Ιρλανδίας

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Γουότερφορντ. Στο 89’ αποβλήθηκε ο Μπερκ της Γουότερφορντ.

Θετικό καθαυτό το αποτέλεσμα της περασμένης Παρασκευής στο νοτιοανατολική ακτή, αλλά επιβεβαιώθηκε για ακόμη μία φορά το μεγάλο πρόβλημά της στην εκτέλεση. Έμεινε στο μηδέν επιθετικά για 5η φορά στα 6 τελευταία παιχνίδια της και διατηρήθηκε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Γουότερφορντ είχε την επιθετική πρωτοβουλία (65% κατοχή) στο ματς, αλλά η Γκάλγουεϊ απείλησε πρώτη με κεφαλιά σε ροή αγώνα και με γυριστό σε στατικό. Απορρόφησε σωστά την αντίπαλη επιθετικότητα και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έχασε καθαρή ευκαιρία αντεπίθεσης. Δίχως συγκινήσεις το δεύτερο ημίχρονο, στις καθυστερήσεις του οι γηπεδούχοι κατέγραψαν την καλύτερη στιγμή τους με μακρινό φάουλ.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα ενόψει Σέλμπουρν ο κόουτς Κόλφιλντ, σταθερά εκτός οι τραυματίες Χόργκαν και Μπάκλεϊ στην άμυνα.

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΕΛΜΠΟΥΡΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μποέμιανς. Ο Φλόρες άνοιξε το σκορ με πέναλτι (37’) για την Μποέμιανς, ο ίδιος έκανε το 0-2 στο 40’ και ο Τζάρβις με πέναλτι (63’) μείωσε για την Σέλμπουρν.

Σε πτωτική πορεία οι “σελς” από το ξεκίνημα του Απριλίου, μετά από δύο σερί ισοπαλίες, την περασμένη Παρασκευή γνώρισαν την πρώτη ήττα της σεζόν στο τοπικό ντέρμπι.

Δίχως φάσεις το παιχνίδι μέχρι ο αντίπαλος φορ να φύγει στην πλάτη της άμυνας της Σέλμπουρν για να κερδίσει το πέναλτι του 0-1. Ψύχραιμος ο αρχηγός των φιλοξενούμενων από την άσπρη βούλα, δευτερόλεπτα αργότερα έκανε το 0-2 με κεφαλιά-δυναμίτη σε κόρνερ. Σπασμωδική η αντίδραση της Σέλμπουρν στο δεύτερο μέρος, δεν απείλησε με ισοφάριση μετά το πέναλτι που κέρδισε χάρη σε απρόσεκτο μαρκάρισμα.

Η συνολική πορεία για την ομάδα του κόουτς Νταφ όμως έχει ξεπεράσει μέχρι στιγμής τις προσδοκίες και το κλίμα παραμένει καλό. Μοναδική απουσία για το ταξίδι στη δυτική ακτή ο τραυματίας Γκρίφιν (στόπερ).