*Νοκ-άουτ παιχνίδι για την ημιτελική φάση του Μουντιάλ. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί παράταση κι αν χρειαστεί πέναλτι.

*Σε σύνολο 73 αγώνων ανάμεσα στις δύο χώρες, το Βέλγιο έχει την υπεροχή με 30 νίκες, 19 ματς έληξαν ισόπαλα, ενώ η Γαλλία επιβλήθηκε 24 φορές. Αήττητο το Βέλγιο στα ματς της τελευταίας δεκαετίας, συνολικά τρία (1-2-0), όλα φιλικά.

*Ωστόσο, η Γαλλία έχει 2/2 νίκες στο πλαίσιο του Μουντιάλ κόντρα στο Βέλγιο. Η πρώτη το 1938 (3-1 στον πρώτο γύρο) και η δεύτερη το 1986 (4-2 στην παράταση) στον μικρό τελικό.

*Ο Αντουάν Γκριεζμάν έχει σκοράρει εφτά γκολ στις τελευταίες έξι συμμετοχές του σε νοκ-άουτ παιχνίδια μεγάλων διοργανώσεων (Μουντιάλ και Euro).

*Η Γαλλία έχει μόλις 1 οφ-σάιντ σε πέντε αγώνες! Στον αντίποδα, το Βέλγιο έχει έξι.

*Η Γαλλία είχε μόλις 15 κόρνερ σε πέντε ματς (3 ανά παιχνίδι). Τα διπλάσια έχει το Βέλγιο (30).

*Χωρίς να υπολογίζονται τα πέναλτι, η Γαλλία έχασε μόλις ένα απ’ τα 13 τελευταία νοκ-άουτ παιχνίδια στο Παγκόσμιο Κύπελλο (10-2-1), το 2014 απ’ τη Γερμανία (0-1).

*Ο Ρομέλου Λουκάκου είχε συμμετοχή σε 20 γκολ στις τελευταίες 13 συμμετοχές του με το Βέλγιο (17 γκολ, 3 ασίστ).

ΓΑΛΛΙΑ

Δε χρειάστηκε να φορτσάρει ιδιαίτερα η Γαλλία στον προημιτελικό της Παρασκευής με την Ουρουγουάη, η αντίσταση που συνάντησε δεν ήταν η αναμενόμενη, η πρόκριση ήρθε πιο εύκολα απ’ ότι θα περίμενε κανείς. Είχε την πρωτοβουλία απ’ την αρχή, γνώριζε επακριβώς πώς να διαχειριστεί το παιχνίδι, έκανε ελεγχόμενες επιθέσεις χωρίς να παίρνει ρίσκα, το γκολ του Βαράν στο 40’  από στατική φάση της έδωσε το προβάδισμα. Μπήκε με άλλο «αέρα» στο δεύτερο μέρος, φάνηκε περίτρανα ότι η «σελέστε» δεν μπορούσε να απειλήσει ελλείψει του Καβάνι, το ματς ήταν κομμένο και ραμμένο στα μέτρα των «τρικολόρ». Το γκολ του Γκριεζμάν στο 61’ έπειτα απ’ την γκέλα του Μουσλέρα «κλείδωσε» τη νίκη-πρόκριση, η οποία ήρθε απόλυτα δίκαια και καθαρά για τη Γαλλία.

Φάνηκε να ρίχνει ρυθμούς σε σχέση με το παιχνίδι εναντίον της Αργεντινής, η αλήθεια είναι ότι δεν κλήθηκε να διαχειριστεί συνθήκες πίεσης, το πόδι της δεν πήγε καν στο… γκάζι. «Είχαμε έναν περίπλοκο πρώτο γύρο. Ήμασταν ρεαλιστικοί και αποτελεσματικοί, αλλά μετά τον αγώνα με την Αργεντινή έχουμε μεγαλώσει. Ήμασταν η καλύτερη ομάδα στο ματς με την Ουρουγουάη, αλλά υπάρχουν ακόμα κάποιες ατέλειες. Έχουμε πολύ περισσότερες δυνατότητες», είπε ο Ντεσάμπ, για να συμπληρώσει: «Έχω μια νέα σε ηλικία ομάδα που τώρα εργάζεται και γίνεται όλο και πιο αποφασιστική. Έχει σημειωθεί μεγάλη πρόοδος». Αυτός θα είναι ο έκτος ημιτελικός Μουντιάλ για τη Γαλλία, η οποία ηττήθηκε στους τρεις πρώτους (1958, 1982, 1986), αλλά έρχεται από δύο σερί νίκες-προκρίσεις (1998 και 2006).

Ευχάριστη είδηση για τον Ντεσάμπ η επιστροφή του χαφ Ματουιντί, ο οποίος ήταν τιμωρημένος με την Ουρουγουάη, σήμερα θα είναι ξανά βασικός, το πιθανότερο αντί του Τολισό. Λέγονται και γράφονται πολλά για τον Ζιρού, η παρουσία του οποίου όμως προσφέρει ποικιλοτρόπως στη Γαλλία και δίνει χώρο στον Γκριεζμάν, που μπορεί να έφτασε τα 3 γκολ, αλλά αναζητά ακόμη ένα μεγάλο ματς. Σταθερά καλός ο Εμπαπέ, εξαιρετικός σε όλα τα ματς ο απίστευτος Καντέ, που προσφέρει ηρεμία και σιγουριά στη μεσαία γραμμή. Δεν αναμένονται άλλες αλλαγές στην ενδεκάδα, άλλωστε ο Ντεσάμπ δεν έχει λόγο να «χαλάσει» το μείγμα. «Ο όγκος και η αθλητικότητα του Λουκάκου μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε όλες τις άμυνες», είπε ο Βαράν, που εξελίσσεται σε ηγέτη, καλύπτοντας τα κενά και του γκαφατζή Ουμτιτί.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 για τη Γαλλία κόντρα στην Ουρουγουάη.

Στατιστικό: Από 3/4 ΝG έρχεται η Γαλλία (δες το στον Winmasters).

Δείτε τα προγνωστικά Μουντιάλ (Κλικ Εδώ)

Το Γαλλία – Βέλγιο παίζει στην Winmasters
winmasters app

*Τα τελευταία 17/22 γκολ του Βελγίου σε Παγκόσμιο Κύπελλο σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

ΒΕΛΓΙΟ

«Δήλωση» παρουσίας στην ελίτ του παγκοσμίου ποδοσφαίρου έκανε το Βέλγιο την περασμένη Παρασκευή. Απέναντι στη Βραζιλία των πέντε Μουντιάλ, οι «κόκκινοι διάβολοι» απέδωσαν επιτέλους σύμφωνα με το αστείρευτο ταλέντο των λαμπερών ποδοσφαιριστών της «χρυσής» γενιάς τους, έκαναν ένα απ’ τα κορυφαία πρώτα ημίχρονα στην ιστορία τους και πήραν μια δίκαιη πρόκριση. Τρομερό στήσιμο απ’ τον κόουτς Μαρτίνεθ, ο οποίος μπέρδεψε τους Βραζιλιάνους στο πρώτο 45λεπτο, τοποθετώντας τον Λουκάκου σε θέση δεξιού εξτρέμ και τον Ντε Μπράιν σε ρόλο «ψευτοεννιαριού», συνεργασία των δύο έφερε το 0-2 στο 31’ έπειτα από φοβερή αντεπίθεση, στο 13’ είχε γίνει το 0-1 από αυτογκόλ του Φερναντίνιο.

Απίστευτη εμφάνιση απ’ τον Αζάρ, που έβγαλε στοιχεία ηγέτη και «κουβάλησε» το Βέλγιο στα τελευταία 15 λεπτά, όπου επήλθε η κόπωση, τρομερός και ο γκολκίπερ Κουρτουά. Γενικά, δεν υστέρησε κανείς για τους Βέλγους. «Δε μιλάμε μόνο για τις τακτικές, μιλάμε για την εκτέλεση αυτών. Υπήρχαν πολλές απειλές που έπρεπε να σταματήσουμε και οι Αζάρ, Λουκάκου μας το έδωσαν αυτό με τις θέσεις τους στο γήπεδο. Είμαι ο πιο περήφανος άνθρωπος του κόσμου, διότι έδωσα στους ποδοσφαιριστές μία πολύ δύσκολη και σκληρή τακτικά αποστολή και ο τρόπος που το πίστεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν απίστευτος», είπε ο κόουτς Μαρτίνεθ, που έχει μεγάλο μερίδιο της επιτυχίας.

Είναι μόλις η δεύτερη παρουσία του Βελγίου στα ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου (αποκλείστηκε το 1986 απ’ την Αργεντινή), έχει παίξει και σε ημιτελικά Euro, το 1972 (αποκλείστηκε). Οι «κόκκινοι διάβολοι» σκόραραν 14 γκολ σε 5 παιχνίδια, μόνο η Βραζιλία του 2002 είχε περισσότερα πριν τα ημιτελικά (15), όπως γνωρίζουμε όλοι, στη συνέχεια κατέκτησε το τρόπαιο. Ενόψει Γαλλίας, ο Μαρτίνεθ προσέγγισε το θέμα στο ψυχολογικό κομμάτι: «Αν παίξουμε με φόβο, θα απογοητεύσουμε τους εαυτούς μας και δε θα καταφέρουμε να πιάσουμε την εμφάνιση που μπορούμε. Το να παίξουμε χωρίς φόβο είναι το πιο σημαντικό πράγμα».

Ο θρίαμβος επί της Βραζιλίας ήταν το 24ο σερί ματς που δε χάνει το Βέλγιο σε όλες τις διοργανώσεις, όπου σημείωσε 19 νίκες και πέντε ισοπαλίες. Έχει αλλάξει το επίπεδο αυτοπεποίθησης στους Βέλγους, κάτι που φαίνεται και απ’ την τοποθέτηση του Ντε Μπράιν: «Όταν φτάνεις στους ημιτελικούς ενός Μουντιάλ, γνωρίζεις ότι δε θα μπεις στο ματς με το αίσθημα της κατωτερότητας. Είμαστε σε ίδιο επίπεδο με αυτούς και θα κάνουμε τα πάντα για να νικήσουμε». Πλήγμα η απουσία του Μενιέ (τιμωρημένος), το ένα ενδεχόμενο είναι ότι τη θέση του δεξιού μπακ-χαφ θα πάρει ο Αλντερβάιρελντ, στην ενδεκάδα θα πάρει θέση και ο Βερμάελεν. «Παίζει» δυνατά και το σενάριο να πάει ένας εκ των Φερτόνγκεν ή Βερμάελεν σε θέση αριστερού μπακ-χαφ και να μεταφερθεί ο Τσαντλί στα δεξιά, σε μια προσπάθεια του Μαρτίνεθ να ελέγξει τη δράση του Εμπαπέ με αμυντικό δίδυμο επάνω του τους δύο πρώτους. Δύσκολα θα δουν ενδεκάδα και απόψε οι Καράσκο και Μέρτενς.

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-1 για το Βέλγιο κόντρα στη Βραζιλία.

Στατιστικό: 4/5 Over 2.5 μετράει το Βέλγιο στο τουρνουά.