*6η αγωνιστική

*Λονδρέζικο ντέρμπι.

ΦΟΥΛΑΜ

Η Φούλαμ δεν στάθηκε αντάξια των περιστάσεων και ηττήθηκε πολύ εύκολα με 3-0 εκτός έδρας από τη Μάντσεστερ Σίτι. Βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό από τέρμα του Σανέ και το έργο της έγινε ακόμη δυσκολότερο απ’ ότι ήταν, δεχόμενη δεύτερο τέρμα στο 21’ από τον Νταβίντ Σίλβα, ενώ το τρίτο ήρθε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47ο λεπτό από τον Στέρλινγκ. Και θα μπορούσε να έχει δεχθεί αρκετά περισσότερα τέρματα, ενώ η ίδια δεν ήταν τόσο απειλητική. Παραμένει λοιπόν χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, αν και είναι εκτός ζώνης υποβιβασμού, έστω και σε απόσταση βολής από αυτήν. Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας.

Ο Σέρβος τεχνικός της, Σλάβισα Γιοκάνοβιτς, αναγνώρισε πως τα χρονικά σημεία που δέχθηκαν το πρώτο και το τρίτο γκολ ήταν τέτοια που τους κόστισαν πολύ, κυρίως στο ψυχολογικό κομμάτι. Όπως είπε για να έχεις τύχη απέναντι στην Μάντσεστερ Σίτι πρέπει να ελαχιστοποιήσεις τα λάθη και να παίξεις πολύ καλά, κάτι που δεν έκανε η ομάδα του. Αντιθέτως χαρακτήρισε την εμφάνιση των παικτών του προβληματική, τονίζοντας πως ακόμη και όταν είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, που δεν ήταν για μεγάλο διάστημα, την κυκλοφόρησαν σωστά, αλλά είχαν προβλήματα στην τελική προσπάθεια.

Από εκεί και πέρα ξεκαθάρισε πως έχει μόνο ευχάριστες αναμνήσεις από τα 36 παιχνίδια που ήταν στον πάγκο της σημερινής του αντιπάλου, την περίοδο 2014-15, χωρίς καμία διάθεση «εκδίκησης». Αλλά πλέον η καρδιά και το μυαλό του είναι μόνο στην Φούλαμ και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι πως θα οδηγήσει την ομάδα του στη νίκη.

Εξακολουθούν να νιώθουν κάποιες ενοχλήσεις οι Κέρνι (ΜΕ), Αγίτε (ΕΠ), Κεμπάνο (ME), Ριμ (ΑΜ) που θα απουσιάσουν ξανά, με τον τελευταίο να έχει επιστρέψει στις προπονήσεις, αλλά να μοιάζει ακόμη ανέτοιμος. Ολοι τους πάντως έλειψαν και από τα προηγούμενα παιχνίδια, χωρίς να υπάρχει ουσιαστικά κάποιο νεότερο πρόβλημα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Φούλαμ ηττήθηκε 3-0 εκτός έδρας από τη Μάντσεστερ Σίτι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Φούλαμ έχει τέσσερα σερί over 2,5.

Το Φούλαμ – Γουότφορντ παίζει στην Betshop

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ

Η Γουότφορντ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, με 1-2 εντός έδρας από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε ένα διάστημα τριών λεπτών, από τον Λουκάκου στο 35’ και τον Σμόλινγκ στο 38’, ενώ γενικά υπήρξε μία περίοδος προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που θα μπορούσε να έχει δεχθεί και περισσότερα τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε βελτιωμένη, μείωσε με τον Γκρέι στο 65ο λεπτό, ενώ πίεσε αρκετά για την ισοφάριση, ειδικά στα τελευταία λεπτά, όπου έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Παραμένει βέβαια ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, σε απόσταση βολής από την κορυφή.

Ο Ισπανός τεχνικός της, Χάβι Γκρασία, έμεινε ικανοποιημένος μόνο από την εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου της ομάδας του, θεωρώντας πως στο πρώτο η αντίπαλος τους ήταν καλύτερη. Και παρόλο που δεν κατάφεραν να πάρουν τουλάχιστον έναν βαθμό, κάτι που θεώρησε κρίμα, τόνισε πως η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου τον κάνει και πάλι περήφανο για τους ποδοσφαιριστές του.

Σχετικά με τον σημερινό αγώνα είπε πως απέναντι τους θα βρουν μία καλά οργανωμένη ομάδα, που ξέρει τι πρέπει να κάνει για να κερδίσει. Αλλά από την μεριά τους θα προσπαθήσουν να τους επιφυλάξουν κάποιες εκπλήξεις και είναι σίγουρος πως έχουν τις δυνατότητες να διεκδικήσουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, ώστε να αποδείξουν πως το τελευταίο αποτέλεσμα ήταν απλά μία κακή παρένθεση.

Δεν υπάρχουν νεότερα προβλήματα απουσιών, αλλά συνεχίζουν να λείπουν λόγω τραυματισμών οι Ντελοφέου (ΜΕ), Κλέβερλεϊ (ΜΕ), Σαλομπάχ (ΜΕ), με τον τελευταίο να είναι κοντά στην επιστροφή και ίσως μπει και στην αποστολή. Πάντως ο Γκρασία δεν ανέφερε αν θα κάνει αλλαγή στην ενδεκάδα, κάτι που δεν συνέβη στις προηγούμενες πέντε αγωνιστικές!

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γουότφορντ έχασε 1-2 εντός έδρας από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Οι πέντε από τους έξι αγώνες της είχαν 2-3 γκολ.