*42η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάουθεντ – Έμπσφλιτ Γιουνάιτεντ 3-0

*Εκτός από το φετινό τους επίσημο παιχνίδι, οι δύο τους έχουν παίξει και δύο φιλικά, τα οποία είχαν επίσης 2-3 γκολ.

ΕΜΠΣΦΛΙΤ ΓΙΟΥΝ.

Προηγούμενο ματς: Η Έμπσφλιτ κέρδισε 4-2 εντός έδρας την Γκέιτσχεντ, με ανατροπή και παρόλο που έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το πέμπτο λεπτό, λόγω αποβολής αντιπάλου. Προηγήθηκε στο 8’ με τον Σάμουελ, αλλά βρέθηκε να χάνει πριν λήξει το ημίχρονο, από δύο τέρματα του Γουίλαν (40’, 45’ +). Όμως αντέδρασε και πήρε τη νίκη με χατ τρικ του Μπίνγκαμ (52’, 63’ πεν., 95’).

Η Έμπσφλιτ επανήλθε στις νίκες, κερδίζοντας την Γκέιτσχεντ με 4-2 εντός έδρας, φτάνοντας τις πέντε στα έξι τελευταία παιχνίδια, όπου έχασε το πιο πρόσφατο μακριά από το γήπεδο της.

Βέβαια μόνο μία από αυτές τις νίκες ήρθε μακριά από την έδρα της, αλλά ήταν σε αγώνα έξι βαθμών, από αυτές που μπορούν να θεωρηθούν σαν διπλές.

Στο γήπεδό της έχει τέσσερις σερί νίκες, έπειτα από μία ισοπαλία και παραμένει εκτός ζώνης υποβιβασμού, στην ελάχιστη απόσταση ασφαλείας από αυτήν, στο +3, παρόλο που αναβλήθηκε το τελευταίο παιχνίδι της.

‘Ολα αυτά από τότε που ανέλαβε ο Ντάνι Σιρλ ως μόνιμος τεχνικός, κάτι που μπορεί να του πιστωθεί σίγουρα.

Έμπσφλιτ Στατιστικά

*Τέσσερα σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*6/7 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΣΑΟΥΘΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάουθεντ πέρασε άνετα από την έδρα της Σόλιχαλ Μουρς, κερδίζοντας 0-3, με δύο τέρματα του Κόκερ στο πρώτο ημίχρονο, στο 22’ και στο 37’, πριν πετύχει και τρίτο τέρμα με τον Κάρντγουελ στο 66ο λεπτό.

Η Σάουθεντ πέτυχε πολύ σημαντική νίκη με 0-3 στο γήπεδο της Σόλιχαλ Μουρς, πέμπτη νίκη στους 11 τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη. Αλλά έχει πέντε ισοπαλίες στους εφτά πιο πρόσφατους αγώνες της, ενώ ειδικά μακριά από την έδρα της έχει δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.

Ανέβηκε στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας στο -9 την πρώτη επτάδα και ξεφεύγοντας στο +11 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Όλα αυτά επειδή της αφαιρέθηκαν 10 βαθμοί στην αρχή της σεζόν για οικονομικά προβλήματα.

Στα έξωαγωνιστικα, ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί η αλλαγή ιδιοκτησίας, και όσο περνάει χρόνος και σε αυτό το μέτωπο, υπάρχει ανησυχία.