18η αγωνιστική.

Στον πρώτο γύρο: Λοκομοτίβ – Βίτοσα 3-1

ΒΙΤΟΣΑ ΜΠΙΣΤΡΙΤΣΑ

Στην ανωτερότητα της Λουντογκόρετς υποκλίθηκε την Δευτέρα η Βίτοσα Μπίστριτσα, γνωρίζοντας την ήττα με το καθαρό 3-0 στο Ράζγκραντ. Δεν έκανε ούτε μια τελική στο παιχνίδι (21-0 τελικές, 11-0 κόρνερ, 75-25 κατοχή), με χίλια ζόρια κράτησε το μηδέν στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο (0-0). Στην επανάληψη η αντίπαλος αύξησε την πίεσή της και μέσα σε 17 λεπτά «καθάρισε» το παιχνίδι (52’, 64’, 68’) κι ενώ από το 63’ της συνάντησης η Βίτοσα αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο.

Επιστροφή στις ήττες μετά την τυχερή ισοπαλία με τη Λέφσκι Σόφιας (0-0 εντός έδρας), παρέμεινε η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη και με ρεκόρ 0-3-14. Βρίσκεται φυσιολογικά στην τελευταία θέση της κατάταξης, με τη διαφορά της από την προτελευταία Ντούναφ να βρίσκεται στους 11 πόντους. Διαθέτει τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος με 40 γκολ παθητικό και τη χειρότερη επίθεση με 8 τέρματα ενεργητικό. Στο 0-3-5 το εντός έδρας ρεκόρ με επιμέρους σκορ 6-15. Τιμωρημένος ο Κούτεβ (Επιθετικός, 8, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από τη Λουντογκόρετς.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Βίτοσα στα πέντε απ’ τα έξι τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες)

Το Βίτοσα Μπίστριτσα – Λοκομοτίβ Πλόβντιβ παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Βουλγαρίας (Κλικ Εδώ)

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΠΛΟΒΝΤΙΒ

Από την άλλη πλευρά, η Λοκομοτίβ κοίταξε στα μάτια την Κυριακή την ΤΣΣΚΑ Σόφιας, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει κάτι θετικό από το παιχνίδι, γνωρίζοντας την ήττα οριακά με 1-0 στο Πλόβντιβ. Δε φοβήθηκε το όνομα της αντιπάλου, την κράτησε μακριά από την εστία της, μέχρι να δεχθεί το 0-1 στο 35’ της συνάντησης. Στην επανάληψη προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Τρίτη διαδοχική «καθαρή» ήττα για τη Λοκομοτίβ μετά απ’ αυτές που προηγήθηκαν από τις Λέφσκι Σόφιας (1-0) και Λουντογκόρετς (0-3). Βγάζει δύσκολο πρόγραμμα, υπάρχει πάντως πίστη στο στρατόπεδο της ομάδας, ότι οι νίκες δε θα αργήσουν να έρθουν. Έπεσε στη δέκατη θέση, με 20 πόντους είναι στο -6 απ’ την πρώτη «εξάδα», που αποτελεί και το μεγάλο της στόχο από την αρχή της σεζόν. Εκτός έδρας τρέχει ρεκόρ δύο νίκες, μια ισοπαλία και πέντε ήττες. Συμπλήρωσε κάρτες ο Κρουμόβ (Αμυντικός, 15, 0), εκτός έμεινε ο Πάουλο Τέλες (Μέσος, 15, 0). Εξέτισαν οι Νικόλοφ (Αμυντικός, 13, 0) και Μούσα Μουχάμεντ (Αμυντικός, 8, 0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-0 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Λοκομοτίβ  στις τέσσερις απ’ τις πέντε πρόσφατες εξόδους της.