* 13η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, αήττητη σε αυτά η Σεντράλ με ρεκόρ 5-1-0!

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΟΥΚΟΥΜΑΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-1) από την Άρσεναλ Σαραντί. Ο Λομόνακο (40’) άνοιξε το σκορ για την Άρσεναλ, ο Οριουέλα ισοφάρισε για την Τουκουμάν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Γκόνι έκανε το 2-1 στο 51’, στο 68’ η Τουκουμάν έμεινε με παίκτη λιγότερο (Μπιάνκι) και στο 91’ ο Ντίας διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μπήκε τέλος στο εντυπωσιακό σερί, 6 νικών και 11 αγώνων δίχως νίκη στο ξεκίνημα της LPF για την Τουκουμάν, η οποία όμως παρέμεινε στην κορυφή. Όσα γκολ είχε δεχθεί από το ξεκίνημα του νέου πρωταθλήματος τα δέχθηκε το Σάββατο στο Σαραντί!

Απείλησε πρώτη στο σαββατιάτικο παιχνίδι, μετά από όμορφο συνδυασμό, αλλά η Άρσεναλ άρχισε να πατάει καλύτερα και με κλέψιμο ψηλά στο build up της “ντεκάνο” προηγήθηκε. Γρήγορη η απάντηση της Ατλέτικο, γρήγορη και η ανάκτηση προβαδίσματος των γηπεδούχων από στατική φάση. Από ατομικό λάθος και προσπάθεια αναχαίτισης αντεπίθεσης προήλθε η αποβολή της που της… έκοψε τα πόδια.

Ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του, αλλά όχι από το αποτέλεσμα δήλωσε ο κόουτς Πουσινέρι, ο οποίος ζήτησε σωστή αντίδραση για το σημερινό παιχνίδι.

Τιμωρημένος ο στόπερ Μπιάνκι, έχει δίλλημα για τον αντικαταστάτη ο Πουσινέρι, ο οποίος δεν αναμένεται να προβεί σε άλλες αλλαγές του αρχικού σχήματος.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΟΥΚΟΥΜΑΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 9/10 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΕΝΤΡΑΛ ΚΟΡΔΟΒΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Ντεφένσα ι Χουστίσια. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε στο 56’ ο Λόπες.

Δεύτερη σερί νίκη για την Σεντράλ Κόρδοβα, πρώτη στο Σαντιάγο ντελ Εστέρο μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες. Η προπονητική αλλαγή, όσο αμφισβητίσιμη κι αν ήταν, φαίνεται ότι έχει βοηθήσει και πλέον η ομάδα συνεχίζει με αναπτερωμένη ψυχολογία και καλύτερη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη στην συνολική βαθμολογία υποβιβασμού.

Δεν ήταν ότι έπεισε στο ματς της Δευτέρας, μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο σε κατοχή και απειλές. Μπήκε καλύτερα στην επανάληψη η Σεντράλ, προειδοποίησε και εκμεταλλεύτηκε τις τρύπες στην άμυνα της Ντεφένσα για το καθοριστικό γκολ. Το υπερασπίστηκε με ευκολία το προβάδισμά της και η νίκη πανηγυρίστηκε εντόνως από παίκτες και κόσμο στις κερκίδες του μικρού γηπέδου στην πόλη.