*28η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Ελγκιν-Αννάν 5-1, Αννάν-Ελγκιν 1-3, Ελγκιν-Αννάν 1-1

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν φέτος και στο Λιγκ Καπ, στην έδρα της Αννάν, με τη γηπεδούχο να κερδίζει με 4-0.

ΑΝΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Η Αννάν έχασε 2-3 εντός έδρας από την Στενχάουσμιρ, σε ένα παιχνίδι που οι τερματοφύλακες ήταν σε αρκετά άσχημη κατάσταση. Προηγήθηκε με τον Γκος μόλις στο τέταρτο λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Γουέντερμπερν στο 6’, ενώ πήρε και νέο προβάδισμα με τον Ντόχερτι στο 51ο λεπτό, πριν δεχθεί ξανά την ισοφάριση από τον Γέιτς στο 68’, χάνοντας με γκολ που δέχθηκε από τον Φορμπς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Αννάν ηττήθηκε με 2-3 εντός έδρας από την Στενχάουσμιρ, χάνοντας ξανά έπειτα από δύο αγώνες, ενώ ειδικά στους οκτώ τελευταίους αγώνες της έχει τέσσερις νίκες, έχοντας ηττηθεί μόνο από την πρωτοπόρο Νταμπάρτον εκτός της τελευταίας ήττας της. Και ειδικά στο γήπεδό της έχει δύο ήττες και τρεις νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια της.

Επεσε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα που οδηγεί φυσικά στα πλέι οφς για την άνοδο, ούσα στο +1 από την ομάδα που είναι εκτός πρώτης τετράδας, στην πέμπτη θέση, που δεν οδηγεί πουθενά!

Τραυματίας και απών είναι ο επιθετικός Μούιρ, χτύπησε και ο μέσος Λάιονς με τη συμμετοχή του αμφίβολη.

Αννάν Στατιστικά

*Εχει 6/7 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 13/17 over 2,5 εντός έδρας, 10/13 στο πρωτάθλημα

*Εχει 12/17 G/G εντός έδρας, 9/13 στο πρωτάθλημα

ΕΛΓΚΙΝ

Προηγούμενο ματς: Η Ελγκιν έχασε 0-1 εντός έδρας από την Μπόνιρινγκ Ρόουζ, ούσα λίγο καλύτερη από την αντίπαλο της, αλλά δέχθηκε το γκολ από τον Γιανγκ στο 89’ χωρίς να έχει και χρόνο να αντιδράσει.

Η Ελγκιν ηττήθηκε 0-1 εντός έδρας από την ουραγό Μπόνιρινγκ Ρόουζ, ενώ στους οκτώ τελευταίους αγώνες της έχει πετύχει μόνο μία νίκη, με πέντε ήττες σε αυτό το διάστημα. Πάντως όχι απλά κέρδισε το τελευταίο παιχνίδι της, αυτή η νίκη ήρθε επί της πρωτοπόρου Νταμπάρτον!

Υποχώρησε στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, μένοντας λίγο πίσω, στο -4, από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο! Και συνεχίζει να έχει μία σημαντική απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +6 από την τελευταία θέση που οδηγεί στα πλέι οφς για την παραμονή.

Ο αμυντικός Ντολζάνσκι είναι εκτός λόγω τραυματισμού και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Ντρέιπερ που έχει κάποιες ενοχλήσεις.