*Στον Α’ γύρο: Ηλιούπολη – Χανιά 4-2

*Στην κανονική διάρκεια: Ηλιούπολη – Χανιά 1-0 και Χανιά – Ηλιούπολη 3-1

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (2-1-2).

ΧΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Έμειναν στο 1-1 απέναντι στην Καλλιθέα εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Πήραν προβάδισμα με γκολ του Νίλι στο 15′, αλλά δέχτηκαν την ισοφάριση στο 32′.

Ήξεραν από πριν το παιχνίδι με την Καλλιθέα πως οι πιθανότητές τους για άνοδο ήταν κατά βάση μαθηματικές, παρόλα αυτά έκαναν την προσπάθειά τους και πήραν τον βαθμό στο «Ελ Πάσο», αποτέλεσμα όμως που επικύρωσε την άνοδο της Καλλιθέας στην Superleague. Σίγουρα μένει η απογοήτευση στους παίκτες του Ταουσιάνη, που αδίκησαν τον εαυτό τους και ουσιαστικά τα «θαλάσσωσαν» στα παιχνίδια με Ηλιούπολη εκτός και Ιωνικό εντός.

Το σημερινό παιχνίδι είναι το τελευταίο για την ομάδα των Χανίων την φετινή σεζόν, αφού την τελευταία αγωνιστική έχει το προγραμματισμένο της ρεπό. Τραυματίες παραμένουν οι Παναγιώτου, Μάνος και Κλέιμαν, ενώ τιμωρημένος είναι ο Ντίαζ.

Χανιά Στατιστικά

*4/5 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με Under 2,5

*3/5 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με goal/goal

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-1 την Καλαμάτα εντός έδρας την προηγούμενη εβδομάδα. Άνοιξε το σκορ στο 50′, ισοφαρίστηκε με πέναλτι λίγο αργότερα (62′), αλλά βρήκε το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις (90+2′).

Η παρουσία της στα πλέι οφ είναι κάτι παραπάνω από ικανοποιητική, μολονότι δεν διεκδίκησε σε κανένα σημείο της ειδικής διαδικασίας, κάτι περισσότερο από ένα τιμητικό πλασάρισμα. Παλικαρίσια νίκη απέναντι στην Καλαμάτα, ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες και πιο ψύχραιμη στην τελική προσπάθεια, με αποτέλεσμα να ανεβεί στην τρίτη θέση. Υπάρχει το άτυπο κίνητρο της δεύτερης θέσης, κάτι που θα επιτευχθεί σε περίπτωση που νικήσει σήμερα, αλλά πράξει το ίδιο και την άλλη εβδομάδα απέναντι στον Ιωνικό.

«Παίζουμε με μια πολύ καλή ομάδα, έχουμε πολλές ελλείψεις αλλά εμείς θα προσπαθήσουμε για να πάρουμε τη νίκη, όπως άλλωστε κάνουμε πάντα», τόνισε ο τεχνικός Παντέλης. Λειψή η αποστολή της, καθώς δεν είναι διαθέσιμοι οι Ασίγκμπα και Μπουσάι λόγω τιμωρίας, ενώ οι Γιάννου, Μάντιτς, Άντο και Μπάρμπαρο βρίσκονται στα πιτς.