*10η αγωνιστική των πλέι-οφ.

*Στην κανονική διάρκεια: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-3 (άνευ αγώνα), Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0.

*Στο Κύπελλο: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0 (πεν. 6-7).

*Στα πλέι-οφ: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3.

*Ο Παναθηναϊκός έχασε μόλις ένα απ’ τα τελευταία 13 ματς με τον Ολυμπιακό ανεξαρτήτως έδρας (6-6-1).

*Μόλις μια νίκη για τον Ολυμπιακό στα τελευταία 10 εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (1-5-4).

*Ο Ολυμπιακός σκόραρε μόλις δύο γκολ στα τελευταία έξι εκτός έδρας ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό σ’ όλες τις διοργανώσεις. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε στα τελευταία πέντε εντός έδρας εναντίον του.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ήττα 4-1 απ’ τον ΠΑΟΚ. Το 1-0 ο Τάισον στο 37’, το 2-0 έκανε ο Ζίβκοβιτς με πέναλτι στο 72’. Μείωσε ο Γερεμέγεφ στο 78’, το 3-1 ήρθε στο 89’ απ’ τον Βιεϊρίνια, το 4-1 ήρθε απ’ τον Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις.

Η τρίτη διαδοχική ήττα σε ντέρμπι έμελλε να φέρει το «αντίο» του Φατίχ Τερίμ, ο οποίος αποτέλεσε παρελθόν. Παρουσίασε ξανά έναν μπερδεμένο Παναθηναϊκό στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ, που πήρε την μπάλα στα πόδια του, αλλά δεν είχε τρόπο να απειλήσει. Ο αντίπαλος είχε δοκάρι στα πρώτα λεπτά και περίμενε τη στιγμή του, την προσέφερε το λάθος του Πέρεθ. Οι πράσινοι είχαν καλά διαστήματα στο δεύτερο 45λεπτο, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Σπόραρ, αλλά λίγο αργότερα δέχτηκαν δεύτερο γκολ, μετά από άτσαλο μαρκάρισμα του Γεντβάι και πέναλτι του Ζίβκοβιτς. Μείωσε γρήγορα ο Γερεμέγεφ, αλλά η ομάδα του συνέχισε να είναι αφελής, ο ΠΑΟΚ σκόραρε άλλες δύο φορές στο «ανοιχτό» γήπεδο, το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο.

Ήταν το τελευταίο ματς του Τερίμ στον πάγκο του Παναθηναϊκού, απόφαση που μάλλον είχε παρθεί πριν το ματς με τον ΠΑΟΚ. Ο Τούρκος απογοήτευσε στους περίπου πέντε μήνες παρουσίας του, αφήνει έναν παντελώς προβληματικό Παναθηναϊκό, τέταρτο στο πρωτάθλημα και με τα ρεπορτάζ να αναφέρουν ότι αρκετοί παίκτες δεν ήθελαν ούτε… να τον βλέπουν. Διάδοχος του ως υπηρεσιακός ο Χρήστος Κόντης, που ήταν συνεργάτης του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στους πράσινους και μέχρι πρότινος πρώτος κόουτς στον Βόλο, τον οποίο οδήγησε στην παραμονή.

«Δέχομαι αυτή την ευθύνη με μεγάλη χαρά και τη δέχομαι γιατί έχω ζήσει αυτή την ομάδα, ξέρω τι έχει περάσει, ξέρω ότι είναι μια δύσκολή συγκυρία και θεωρώ ότι όλοι μαζί σ’ αυτή τη δύσκολη στιγμή μπορούμε να κάνουμε κάτι. Μπορούμε να κάνουμε αυτό που χρειάζεται αυτή η ομάδα για να βγει από αυτή την δύσκολη κατάσταση», είπε ο Κόντης.

Με την έλευση του ενεργοποιήθηκε άμεσα ο «κομμένος» Σένκεφελντ, διαθέσιμοι ξανά οι Βέρμπιτς, Τζούριτσιτς και Ούγκο. Ο Έλληνας προπονητής ξεκινά με την «πλάτη στον τοίχο», αφού σήμερα ο Παναθηναϊκός χρειάζεται μόνο νίκη για να τερματίσει τρίτος και να αποφύγει το επιπλέον άγχος της εξασφάλισης ευρωπαϊκού εισιτηρίου στον τελικό Κυπέλλου με τον Άρη. Ξανά εκτός ο Ιωαννίδης, που «τρέχει» να προλάβει τον τελικό, μάλλον πάει για βασικός ο Γερεμέγεφ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από 7/11 G/G ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Έρχεται από 8/10 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 επί της ΑΕΚ. Το 1-0 ο Όρτα στο 65’, το 2-0 έκανε ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις. Δίκαιο το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος απ’ την αρχή ως το φινάλε.

Έβγαλε τρομερή ενέργεια στο εντός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ την Τετάρτη, θύμισε τον Ολυμπιακό που είδαμε στα ματς με την Άστον Βίλα και όχι αυτόν της Τούμπας κόντρα στον ΠΑΟΚ. Στο πρώτο ημίχρονο είχε την πρωτοβουλία, έριξε αρκετό τρέξιμο, υποχρέωσε τον αντίπαλο σε λάθη, αλλά οι πιο καθαρές φάσεις ήταν για την ΑΕΚ. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός ήταν καταφανώς ανώτερος, εκμεταλλεύτηκε όλες τις «ανορθογραφίες» στην ενδεκάδα της «ένωσης», σκόραρε στο 65’ και διαχειρίστηκε άψογα την κατάσταση, απειλήθηκε ελάχιστα και στο φινάλε βρήκε δεύτερο γκολ.

«Στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ προερχόμασταν από ένα σπουδαίο παιχνίδι και ένα σημαντικό αποτέλεσμα απέναντι στην Άστον Βίλα. Ίσως να χάσαμε την πνευματική μας ενέργεια, να χαλαρώσαμε λίγο. Από κει και πέρα ο στόχος ήταν να συγκεντρωθούμε για τα δύο τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος και παρουσιάσουμε το καλό μας πρόσωπο. Το καταφέραμε κόντρα στην ΑΕΚ και θέλουμε να κάνουμε το ίδιο και απέναντι στον Παναθηναϊκό, είπε ο κόουτς Μεντιλίμπαρ.

Η ομάδα του πήρε την όγδοη νίκη στα τελευταία 11 ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, κέρδισε ένα ακόμη εντός έδρας ντέρμπι, πέρασε στην τρίτη θέση και σήμερα παίζει για δύο αποτελέσματα. Βολεύεται ακόμη και με ισοπαλία, που θα τον φέρει σίγουρα στην τρίτη θέση και θα του δώσει το εισιτήριο για το Κόνφερενς Λιγκ της επόμενης χρονιάς. Πέρα απ’ αυτό, θα του αφαιρέσει ένα σχετικό άγχος ενόψει του μεγάλου τελικού του Κόνφερενς Λιγκ κόντρα στη Φιορεντίνα σε δέκα ημέρες (29/05).

Επιστρέφουν οι Ρέτσος (Αμυντικός, 26), Ρίτσαρντς (Αμυντικός, 9), Ιμπόρα (Μέσος, 14,1), Μασούρας και Γιόβετιτς, μεγάλη απουσία ο τιμωρημένος Τσικίνιο.