*Δόθηκε απαγορευτικό στη μετακίνηση των οπαδών της Μπρεστ για τη σημερινή αναμέτρηση.

*Η Ναντ επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Μπρεστ.

*Goal/Goal τα 9/11 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 41ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 55′ με τον Μοχάμεντ, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 83′.

Την ήττα υπέστη και πάλι η Ναντ, μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία και είχε μια ισοπαλία 0-0 με τη Χάβρη και μια νίκη 1-0 επί της Νις. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ζοσλέν Γκουρβενέκ φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Μπορεί να μην ήταν καλύτερη και να είχε λιγότερες τελικές προσπάθειες, ωστόσο έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο της. Βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα, βρήκε όμως τον τρόπο να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου με κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ. Αν και έδειχνε ικανή να πάρει έστω το βαθμό, εν τέλει μια αδράνεια στην άμυνα της τον στέρησε στα τελευταία λεπτά.

Αυτή ήταν και η τέταρτη ήττα της στις έξι τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και παραμένει στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 18 βαθμούς στη μέχρι τώρα πορεία της. Πήρε αποτέλεσμα ωστόσο στα 6/7 πιο πρόσφατα εντός της (3-3-1).

“Η Μπρεστ είναι αυτή τη στιγμή πέμπτη στην κατάταξη και από το ξεκίνημα διατηρείται ψηλά στην κατάταξη. Γίνεται αρκετά καλή δουλειά εκεί με τον Ερίκ Ρουά, που δίνει αξία σε αυτή την ομάδα. Είναι ένα αρκετά καλό και ολοκληρωμένο σύνολο και δεν αποτελεί έκπληξη για μένα ότι βρίσκεται εκεί. Όμως παίζουμε στην έδρα μας, όπου θέλουμε να δείξουμε κάτι καλό και να μοιραστούμε τα όποια συναισθήματα με τον κόσμο μας”, δήλωσε ο κόουτς Γκουρβενέκ.

Συμπλήρωσε κάρτες και θα εκτίσει τιμωρία στο σημερινό ο Ζαν-Κεβέν Ντουβέρν, ενώ εκτός είναι και οι δυο τραυματίες Μεουπιγιού και Γκαναγκό.

Ναντ Στατιστικά

*No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΡΕΣΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Λε Ντουαρόν στο 75ο λεπτό.

Αήττητη εδώ και τέσσερις αναμετρήσεις η Μπρεστ, σε ένα σερί όπου και μετράει τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ερίκ Ρουά φιλοξενήθηκε από τη Μετς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1.

Αρκετά ισορροπημένο και με λίγες καλές στιγμές το μεταξύ τους ματς, με την ίδια να γλιτώνει χάρη στο δοκάρι στην πιο αξιόλογη ευκαιρία μέχρι την ανάπαυλα. Στην πορεία χρειάστηκε και τις αποκρούσεις του Μπιζό, για να “κλέψει” εν τέλει το διπλό προς το φινάλε, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Λε Ντουαρόν από το ημικύκλιο της περιοχής των γηπεδούχων.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες, μετά και το εντός 1-1 με τη Στρασμπούργκ, λίγες ημέρες πριν και στο μεταξύ τους εξ αναβολής. Διατηρείται έτσι ψηλά στην κατάταξη, έχοντας συγκεντρώσει 25 βαθμούς μέχρι τώρα. Πήρε το διπλό στις 4/8 φετινές εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη μια ισοπαλία και τρεις ήττες, έχοντας επικρατήσει στις δυο πιο πρόσφατες εξ αυτών.

Στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι βρίσκεται και πάλι ο Αξέλ Καμπλάν, την ώρα που παραμένουν εκτός οι γνώριμοι τραυματίες Αχράφ Νταρί και Ζορντάν Αμαβί.