ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΑΡΣΕΝΑΛ Προγνωστικά

Φάση των “32”

*Νοκ-άουτ αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, θα διεξαχθεί ρεβάνς στην έδρα της Άρσεναλ.

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία μεταξύ τους, στα πρόσφατα 13 παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-0 εντός έδρας, εναντίον της Γουλβς, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 40’ ο Χάαλαντ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Ο ίδιος παίκτης στο 50’ και στο 54’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάντσεστερ Σίτι και συγκεκριμένα ο Έρλινγκ Χάαλαντ μετέτρεψε σε εύκολο βράδυ την αναμέτρηση με τη Γουλβς (3-0) για την Πρέμιερ Λιγκ, σημείωσε ακόμα ένα χατ-τρικ και έφτασε τα 25 στο φετινό πρωτάθλημα. Οι “Σίτιζενς” εξακολουθούν να κυνηγούν την Άρσεναλ στην κορυφή της βαθμολογίας, είναι στο -5 αλλά με ένα ματς περισσότερο. Τρεις εντός έδρας νίκες και δύο εκτός έδρας ήττες για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα που μπορεί να μην έχει ως πρώτο στόχο την κατάκτηση του Κυπέλλου, ωστόσο, είναι υποχρεωμένη να νικά και είναι πρόκληση να αποκλείσει τη φετινή Άρσεναλ. Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε την Τσέλσι με νίκη 4-0 εντός έδρας. Είναι αμφίβολος ο Φιλ Φόντεν που αναρρώνει από μικροτραυματισμό.

Μάντσεστερ Σίτι Στατιστικά

*8/10 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5

*4/6 αναμετρήσεις τελευταία με No Goal

*Δέχεται γκολ σε 6/10 ματς εντός έδρας

ΑΡΣΕΝΑΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 3-2 εντός έδρας, της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για το πρωτάθλημα. Στο 17’ ο Ράσφορντ σκόραρε για το 0-1, όμως στο 24’ ο Νκέτια ισοφάρισε σε 1-1 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 53’ ο Σάκα έκανε την ανατροπή για τους γηπεδούχους, αλλά στο 59’ ο Λισάντρο Μαρτίνες ισοφάρισε εκ νέου. Στο 90’ ο Νκέτια σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην Άρσεναλ.

Η Άρσεναλ είναι ασταμάτητη στη φετινή κούρσα πρωταθλήματος, πανηγύρισε ακόμα μία σπουδαία νίκη, αυτή τη φορά εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (3-2). Έδειξε χαρακτήρα πρωταθλήτριας, παρά το γεγονός ότι το ματς ήταν στην ισοπαλία στο φινάλε, βρήκε τρόπο να σκοράρει γκολ νίκης και να διατηρήσει τη διαφορά της στην κορυφή της κατάταξης. Πέντε νίκες και μία ισοπαλία σε έξι αγώνες με την επιστροφή των ομάδων στις αγωνιστικές υποχρεώσεις μετά το Παγκόσμιο Κύπελλο. Μονάχα η Νιούκαστλ κατάφερε να της κόψει βαθμούς, με το 0-0 στο Λονδίνο. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτος δράσης οι Γκάμπριελ Ζεσούς, Νέλσον και Ελνένι.