Τελευταία αγωνιστική

*Σε περίπτωση που ομάδες τελειώσουν τη σεζόν ισόβαθμες, το κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι η διαφορά τερμάτων.

*Με n/g ολοκληρώθηκαν οι 7 από τις τελευταίες 10 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΟΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Βίκινγκ, την προηγούμενη αγωνιστική. Προηγήθηκε πολύ νωρίς (0-1 στο 3′), αλλά δεν άντεξε, δεχόμενη το 1-1 σε πολύ κρίσιμο σημείο (45+1′). Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο β’ μέρος και προηγήθηκαν στο 58′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπερίσα. Η Οντ δεν κατάφερε να αντιδράσει, με το τελικό 3-1 να διαμορφώνεται 76ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ήταν το 9ο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Με την εικόνα που παρουσιάζει, είναι τυχερή που το πρωτάθλημα δεν έχει καναδυό ακόμη αγωνιστικές. Βρίσκεται στην 13η θέση της βαθμολογίας, έχοντας εξασφαλίσει τη σωτηρία. Με g/g+over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι τελευταίες 6 εντός έδρας αναμετρήσεις της.

Μοναδική απουσία ο τιμωρημένος Κιτολάνο (31 συμμ./2 γκολ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Βίκινγκ.

Οντ Στατιστικά

*5 συνεχόμενα g/g. (Δες το στην betshop)

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΣΤΑΜΠΑΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Εντός έδρας ήττα με 1-3 από τη Ρόζενμποργκ, την προηγούμενη αγωνιστική. Μετά από ένα πολύ κακό 1ο ημίχρονο, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στο β’ μέρος, με τη φιλοξενούμενη να ανοίγει το σκορ στο 57′ και τρία λεπτά αργότερα να παίρνει προβάδισμα 2 γκολ (0-2 στο 60′). Η Στάμπαεκ έβγαλε αντίδραση, πίεσε και κατάφερε να μειώσει σε 1-2 στο 73′, αλλά άντεξε αμυντικά, με το τελικό 1-3 να διαμορφώνεται μετά από τρία λεπτά (1-3 στο 76′).

Ήταν το 2ο συνεχόμενο παιχνίδι της χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στη 14η θέση της βαθμολογίας, που οδηγεί στα μπαράζ για την παραμονή στην κατηγορία, στο +2 από την προτελευταία Μπραν και στο +3 από την τελευταία Μιοντάλεν. Σε περίπτωση ισοβαθμίας μεταξύ των ομάδων, θα πρέπει να έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων για να παραμείνει στη θέση της η Στάμπαεκ. Η απευθείας σωτηρία δεν υπάρχει σα σενάριο, αφού βρίσκεται στο -5 από τη σημερινή της αντίπαλο.

Τραυματίες παραμένουν οι Κάσι (-)και Αμάνκουα (13 συμμ./1 γκολ).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 1-3 από τη Ρόζενμποργκ.