30η αγωνιστική

*Οι δυο ομάδες θα συναντηθούν και στον τελικό του κυπέλλου Γαλλίας, στις 25 Μαΐου.

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λυών – Παρί Σεν Ζερμέν 1-3

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Μπαρτσελόνα, για το Τσάμπιονς Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο 12ο λεπτό, για να πάρει αριθμητικό πλεονέκτημα στο 29′ και να κάνει την ανατροπή με τους Ντεμπελέ (40′) και Βιτίνια (54′) και Εμπαπέ (πεν. 61′, 89′).

Πανηγυρική πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε το βράδυ της Τρίτης η Παρί Σεν Ζερμέν. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φιλοξενήθηκε από τη Μπαρτσελόνα, στη ρεβάνς της ήττα με 2-3 για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, την οποία και συνέτριψε με 1-4 αυτή τη φορά.

Βρέθηκε πίσω από πολύ νωρίς στο παιχνίδι, ωστόσο απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο μισάωρο και στην πορεία έφερε τα πάνω κάτω. Αρχικά ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα και με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ. Στην πορεία ανέλαβε δράση ο Εμπαπέ, που με πέναλτι ανεβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με τη συμπλήρωση μιας ώρας και στα τελευταία λεπτά έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα”.

Στην επόμενη φάση τώρα, θα βρει απέναντι της τη Ντόρτμουντ, με το πρώτο μεταξύ τους να είναι στη Γερμανία, τη Μεγάλη Τετάρτη (01/05).

Σε ότι έχει να κάνει με το πρωτάθλημα τώρα, δεν έπαιξε την περασμένη εβδομάδα, αλλά “τρέχει” αήττητο 23 αγωνιστικών με ρεκόρ 17-6-0, μετά και το εντός 1-1 με την Κλερμόν (06/04). Μόνη πρώτη στην κατάταξη και στο +10 από τη δεύτερη Μπρεστ, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο. Επτά νίκες και τέσσερις ισοπαλίες στα έντεκα τελευταία εντός της.

Θα απουσιάσουν από το αποψινό παιχνίδι οι Ερναντές και Ουγκάρτε, καθώς συμπλήρωσαν κάρτες, ενώ μακροχρόνια απόντας είναι ο Κιμπεμπέ. Ανοιχτό το ενδεχόμενο να παραταχθεί με αλλαγές.

Παρί Σεν Ζερμέν Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 4-3 επί της Μπρεστ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 18ο λεπτό και παρότι δέχθηκε την ανατροπή (59′, 64′, 67′), στην πορεία βρήκε ακόμη τρεις φορές δίχτυα με τους Λακαζέτ (70′), Ταλιαφίκο (79′) και Μέιτλαντ-Νάιλς (πεν. 90’+16). Αμφότερες τελείωσαν με δέκα παίκτες το ματς.

Αήττητο σερί πέντε αναμετρήσεων για τη Λυών στο πρωτάθλημα, με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία σε αυτό. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Πιέρ Σαζ υποδέχθηκε τη Μπρεστ, της οποίας και επικράτησε με το χορταστικό 4-3, σε ένα από τα καλύτερο ματς της σεζόν.

Ευτύχησε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα, όμως στην πορεία είδε τους φιλοξενούμενους να είναι πιο απαιτητικοί και να έχουν δυο δοκάρια μέχρι την ανάπαυλα. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, δεν άντεξε στην πίεση και μοιραία δέχθηκε τρία τέρματα (1-3). Δεν τα παράτησε όμως και δικαιώθηκε γι’ αυτό. Ανέβασε την απόδοση της και πολύ γρήγορα έφερε το ματς στα ίσα, για να το φέρει τούμπα εν τέλει στις καθυστερήσεις, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα από το σημείο του πέναλτι.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εκτός 1-3 επί της Ναντ, οπότε και πλέον μπορεί να κάνει όνειρα ακόμη και για Ευρώπη, καθώς είναι πλέον στο -5 από την εξάδα. Δείχνει σαφώς σε πολύ καλύτερη κατάσταση, μετά και το τραγικό ξεκίνημα που είχε πραγματοποιήσει στη σεζόν. Πανηγύρισε το διπλό και στις πέντε τελευταίες εξόδους της, αν και μόλις στη μια από αυτές κράτησε ανέπαφη την εστία της.

Αποβλήθηκε στο προηγούμενο ο μπακ Ταλιαφίκο και θα εκτίσει τιμωρία απόψε, εν αντιθέσει με τον αμυντικό Τσαλέτα-Τσαρ που εξέτισε και υπολογίζεται. Υπολογίζεται κανονικά ο αρχηγός Λακαζέτ, παρότι έχασε μέρος των προπονήσεων, μετά και το πρόβλημα που αποκόμισε κόντρα στη Μπρεστ.