* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Αήττητη η Σίβασπορ στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0).

* Στο πρωτάθλημα (11/12): Κόνιασπορ – Σίβασπορ 0-1

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ανκαραγκιουτσού.

Με εκτοξευμένη ψυχολογία, από τον θρίαμβο επί της Μπεσίκτας (1-0), ταξίδεψε την Παρασκευή στην πρωτεύουσα κι εξασφάλισε τον πρωταρχικό στόχο, που ήταν το μηδέν πίσω, με σχετική άνεση.

Άριστο τακτικά κι από τις δύο πλευρές, αλλά κάκιστο οπτικά, το παιχνίδι στην Άγκυρα. Με μοιρασμένη κατοχή στο μεγαλύτερο κομμάτι του, με μοιρασμένες, ελάχιστες ευκαιρίες (0.55 – 0.47 xGoals). Η Σίβασπορ είχε την πιο απειλητική κατάσταση στο φινάλε του ημιχρόνου και η Ανκαραγκιουτσού την πιο καθαρή ευκαιρία στο ματς, στο 78’. Απόλυτα δίκαιη η “λευκή” ισοπαλία.

Πέρασαν οι κλυδωνισμοί του προηγούμενου μήνα, ελέω και της αναμόρφωσης της μεσαίας γραμμής, πήγε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη και μπορεί να δώσει την δέουσα προσοχή στο Κύπελλο, το οποίο κατέκτησε το 2022. Στον προηγούμενο γύρο δυσκολεύτηκε για να αποκλείσει την Κετσιορενγκιουτσού (3-2 εντός) της Β’ κατηγορίας.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Τσιφτσί (αρ. μπακ) εξέτισε τιμωρία, αλλά υπάρχουν πολλά ερωτηματικά στο κομμάτι των τραυματιών. Αμφίβολοι λογίζονται οι Χαρίσης (μέσος), Κοϊτά (φορ/εξτρέμ), Ερντάλ (αρ. μπακ/χαφ), Οσμάνπασα (στόπερ), ενώ ο Κεσγκίν (μέσος) είναι εκτός. Συνεχίζει με τη Νιγηρία ο Μούσα (εξτρέμ).

Επιστρέφει στον πάγκο κι ο κόουτς Ουϊγκούν που ήταν τιμωρημένος στην Άγκυρα, δηλώνοντας “Το Κύπελλο είναι πολύ σημαντικός για εμάς”.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΚΟΝΙΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Ρίζεσπορ.

Δίχως νίκη και το 4ο παιχνίδι (0-3-1) με τον κόουτς Ομέροβιτς στον πάγκο και η ομάδα του Ικονίου έχει μπλέξει άσχημα στη μάχη της επιβίωσης, ούσα πλέον στο -4 από τις θέσεις παραμονής.

Ξεκίνησε με επιθετική πρωτοβουλία το σαββατιάτικο παιχνίδι στην Ριζούντα κι απείλησε δις στο πρώτο 20λεπτο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έκλεισαν καλύτερα το πρώτο ημίχρονο κι άγγιξαν το προβάδισμα στο ξεκίνημα της επανάληψης. Βρήκε χώρους για κόντρα επιθέσεις στο δεύτερο ημίχρονο η Κόνιασπορ, αλλά ξόδεψε δύο εξαιρετικές προϋποθέσεις στο χώρο και στο φινάλε είχε δοκάρι σε κόρνερ.

Ενθαρρυντική η εμφάνιση μετά την σοκαριστική ανατροπή από την Μπασακσεχίρ (2-3) και καλός ο βαθμός σε μία δύσκολη έδρα, αλλά έφτασε πλέον τα 11 ταξίδια δίχως νίκη (0-6-5) από τον Σεπτέμβριο.

Εξέτισε τιμωρία στο πρωτάθλημα ο σημαντικός Ντικμέν (μέσος), επέστρεψε από το Κύπελλο Εθνών Αφρικής κι ο ρολίστας Πας (μέσος). Παραμένουν τραυματίες οι Ντεμιρμπάγκ (στόπερ), Τόρε (μέσος).