* Στον 1ο γύρο (10/12): Μπασακσεχίρ – Χατάισπορ 1-0

* Στο Κύπελλο (07/02): Μπασακσεχίρ – Χατάισπορ 1-1 (3-2 στα πέναλτι)

* Η Χατάισπορ δίνει τα εντός έδρας παιχνίδια της στη Μερσίν.

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Αντάλιασπορ. Ο Ντέλε-Μπασιρού (26’) άνοιξε το σκορ για τη Χατάισπορ, αλλά οι Μπούκσα (67’) και Μπουτίκι (90+2’) γύρισαν το ματς για την Αντάλιασπορ.

Με άδεια χέρια επέστρεψε την Κυριακή από την Αττάλεια, γνώρισε 3η διαδοχική ήττα και σε συνδυασμό με τις νίκες των ανταγωνιστών της βρέθηκε μετά από καιρό εντός επικίνδυνης ζώνης.

Μπήκε αποφασισμένη στο ματς, επιτέθηκε με πολλούς παίκτες και δικαίως πήρε προβάδισμα σε φάση διαρκείας. Εξουδετέρωσε πλήρως του γηπεδούχους μέχρι την ανάπαυλα και στην επιστροφή απ’ αυτήν ξόδεψε δύο μεγάλες ευκαιρίες να “καθαρίσει” το ματς.

Μετά τη μία ώρα αγώνα ξύπνησε επιθετικά η Αντάλιασπορ, από σέντρα σε γεμάτη περιοχή ήρθε η ισοφάρισή της. Απογοητεύτηκε η Χατάισπορ στο 1-1, δεν απείλησε ξανά, γλίτωσε την ανατροπή σε πλάγιο τετ α τετ, αλλά την δέχθηκε με σουτ από τα 20+ μέτρα που ξεγέλασε τον κίπερ της.

“Είμαι χαρούμενος με την προσπάθεια της ομάδας, αλλά στεναχωριέμαι με το σκορ. Οι παίκτες μου πάλεψαν πολύ δυνατά και έπρεπε να έχουμε πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα.” δήλωσε ο κόουτς Ντεμιρέλ.

Ερωτηματικό ο ρολίστας Μπουτζεμά (μέσος) που δεν ταξίδεψε στην Αττάλεια, δεν υπάρχει άλλο καταγεγραμμένο πρόβλημα.

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Ρίζεσπορ. Ο Πέλκας (12’) άνοιξε το σκορ και στις καθυστερήσεις η Μπασακσεχίρ κέρδισε αποβολή και πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Οζκάν.

Φαβορί για την 5η θέση, που υπό προϋποθέσεις δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο,  έγιναν οι “γκρι κουκουβάγιες” με την κομβική επικράτηση της περασμένης Κυριακής, τη δεύτερη διαδοχική και 4η στα 6 τελευταία παιχνίδια τους.

Δυνατή η επιστροφή του Πέλκα μετά τον τραυματισμό του, ήταν κορυφαίος στο προηγούμενο παιχνίδι, άνοιξε το δρόμο προς την ευρωπαϊκή νίκη εκμεταλλευόμενος ασταθή απόκρουση του αντίπαλου κίπερ σε μακρινό σουτ. Δίχως ιδιαίτερες συγκινήσεις το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο ξεκίνησε με απίθανη χαμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων κι ακολούθως ο Πέλκας άγγιξε το δεύτερο γκολ.

Πιεστική στο τελευταίο ημίωρο η Ρίζεσπορ, οι δύο ομάδες αντάλλαξαν δοκάρια σε δύσκολα σουτ και σε μετάβαση των καθυστερήσεων η Μπασακσεχίρ κέρδισε το πέναλτι εξασφάλισης. Για το οποιο έγινε καυγάς για την εκτέλεση… αλά Τσέλσι.

“Τα όνειρά μας έχουν μεγαλώσει” σχολίασε ο κόουτς Ατάν, o οποίος έχει ουσιαστικά πλήρες “οπλοστάσιο” για το ταξίδι στη Μερσίν.