10η Αγωνιστική

* Under 2.5 τα 10/12 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Κανέλας για το Κύπελλο. Στο 22’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, δευτερόλεπτα μετά σκόραρε ο Αντρέ για την Γκιμαράες και ο Τζόνστον έκανε το 0-3 (27’ & 40’) για να μειώσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι.

Εύκολο εκ προοιμίου το έργο της στο θεσμό του Κυπέλλου το προηγούμενο Σάββατο, έγινε ακόμη πιο εύκολο μετά την γρήγορη αποβολή των γηπεδούχων που αγωνίζονται στην 3η κατηγορία. Με εναλλακτικό σχήμα μεσοεπιθετικά παρέταξε την ομάδα του ο κόουτς Μορένο, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν είχαν σημαντικό ρόλο στο πρωτάθλημα.

Έφτασε τα 5 παιχνίδια δίχως ήττα (3-2-0), στην Primeira Liga προέρχεται από το διπλό στην έδρα της Πάσος Φερέιρα (0-1), το οποίο ήρθε όμως με ιδρώτα και δόση τύχης. Υπέφερε μετά την αποβολή στο φινάλε του πρώτου μέρους, άντεξε όμως κρατώντας το μηδέν για δεύτερο σερί παιχνίδι, μετά το 0-0 με την Μπενφίκα! Έγινε η πρώτη ομάδα που έκοψε βαθμούς από την πρωτοπόρο με εξόχως ανταγωνιστική εμφάνιση.

Εξέτισε στο Κύπελλο την τιμωρία του ο στόπερ Αμάρο, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Αντρέ Σίλβα (φορ), Φερνάντες (στόπερ), Χάντελ (χαφ) και Μάγκα (δεξί μπακ).

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 7/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) και αποκλεισμός στο Κύπελλο από την Ματσίκο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου δέχθηκε το καθοριστικό γκολ.

Την “πάτησε” στο Κύπελλο η Μποαβίστα την περασμένη Κυριακή, παρότι ο κόουτς Πετίτ παρέταξε βασικό σχήμα στην έδρα ομάδας ερασιτεχνικού επιπέδου! Επιβεβαιώθηκε έτσι το ντεφορμάρισμα των τελευταίων εβδομάδων, δεν ήταν καλή ούτε στα δύο τελευταία ματς πρωταθλήματος.

Προ δύο εβδομάδων θα μπορούσε να ηττηθεί εντός έδρας από την ουραγό Μαρίτιμο (1-1), παρότι προηγήθηκε, οι νησιώτες έχασαν μεγάλες ευκαιρίες να γυρίσουν το ματς, μεταξύ αυτών και πέναλτι. Μία εβδομάδα νωρίτερα η εικόνα των “σκακιστών” ήταν οικτρή στην έδρα της Φαμαλικάο, όπου ηττήθηκαν 4-0!

Επιστρέφει στον πάγκο της ομάδας ο Πετίτ, που ήταν τιμωρημένος στον αγώνα Κυπέλλου και δεν αντιμετωπίζει προβλήματα απουσιών πέραν του μακροχρόνια τραυματία Κάνον (στόπερ/μπακ).