*Στον πρώτο γύρο: Λειψία – Ντόρτμουντ 2-3

*2-3 γκολ στα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Over 2,5 στα 8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

✅ Δείτε όλα τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι για στοιχημα ✅

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Χάιντενχαϊμ. Ο Σέσκο σκόραρε στο 42′, προτού απαντήσουν οι γηπεδούχοι με Ντόβενταν (69′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Οπέντα στο 85′.

Την αντίσταση της μαχητικής, αλλά αδιάφορης βαθμολογικά Χάιντενχαϊμ κατάφερε να κάμψει η Λειψία. Διατήρησε το πάνω χέρι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, χρειάστηκε το 23ο γκολ του Οπέντα στην Μπουντεσλίγκα λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90′ για να καθαρίσει την μπουγάδα.

Συγκεντρώνοντας 59 βαθμούς οι “κόκκινοι ταύροι” διατηρήθηκαν στην 4η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ και το +2 από την Ντόρτμουντ, την οποία υποδέχονται στη “Red Bull Arena”. Από το ξεκίνημα της σεζόν 2020/21 πανηγύρισαν πέντε νίκες σε έξι αναμετρήσεις με αυτή σε όλες τις διοργανώσεις (μία ήττα). Στο εν λόγω διάστημα έκαναν το 3Χ3 εντός έδρας.

Το συγκρότημα του Ρόζε παραμένει αήττητο σε οχτώ αναμετρήσεις (6-2-0), στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας σημείωσαν τρεις νίκες και μία ισοπαλία κρατώντας σε όλες το μηδέν. Ο Σέσκο έχει συμμετοχή σε τουλάχιστον ένα γκολ σε κάθε μία από τις εννέα τελευταίες αγωνιστικές που ξεκίνησε στην ενδεκάδα της Λειψίας (πέτυχε επτά, μοίρασε δύο ασίστ). Άπαντες παρόντες για τον προπονητή Ρόζε.

ΛΕΙΨΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 6/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Λεβερκούζεν. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με Φούλκρουγκ στο 81′, απάντησε ο Στάνισιτς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δευτερόλεπτα μακριά απ’ το να γίνει η ομάδα που θα σπάσει το ασύλληπτο αήττητο σερί της Λεβερκούζεν έφτασε η Ντόρτμουντ στο “Signal Iduna Park”. Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κόμπελ παραχώρησε κόρνερ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκριμάλντο που πήγαινε άουτ, απ’ το οποίο προήλθε η ισοφάριση των νέων πρωταθλητών Γερμανίας.

Χαρακτήρα “do or die” έχει η σημερινή αναμέτρηση των “κιτρινόμαυρων” στην έδρα της Λειψίας, στην προσπάθεια που κάνουν για κατάκτηση της 4ης θέσης που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Θα πρέπει να γυρίσουμε στις 10 Ιανουαρίου 2021 για να βρούμε την τελευταία φορά που άλωσαν τη “Red Bull Arena” (3-1). Σύμφωνα με τα xGoals της Opta ο Κόμπελ έχει αποσοβήσει τα περισσότερα γκολ από κάθε άλλον τερματοφύλακα στη φετινή Μπουντεσλίγκα (7,5).

Ο Ζάμπιτσερ έχει συμμετοχή σε έξι από τα επτά τελευταία γκολ της Ντόρτμουντ σε όλες τις διοργανώσεις (πέτυχε τρία, μοίρασε τρεις ασίστ). Κάρτες συμπλήρωσαν οι Μάατσεν και Τσαν, αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Μάλεν. Εξέτισε ο Αντεγέμι. Τη Μεγάλη Τετάρτη (1/5) υποδέχεται την Παρί Σεν Ζερμέν στον πρώτο ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ.