31η αγωνιστική

*Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε και στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Χάβρη.

*Στον πρώτο γύρο: Χάβρη – Παρί Σεν Ζερμέν 0-2

✅ Δείτε όλα τα παιχνίδια στο σημερινό κουπόνι για στοιχημα ✅

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Ντεμπελέ (19′, 60′) και Εμπαπέ (22′), δεχόμενη προσωρινά τη μείωση στο 73ο λεπτό. Βρήκε και πάλι δίχτυα στο 90′ με τον Εμπαπέ.

Ασταμάτητη η Παρί Σεν Ζερμέν στο πρωτάθλημα, καθώς έρχεται από αήττητο σερί 25 αγώνων με ρεκόρ 18-7-0. Την περασμένη Τετάρτη, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε φιλοξενήθηκε από τη Λοριάν, σε εξ αναβολής ματς, την οποία και συνέτριψε με 1-4.

Έπαιξε με ορισμένες αλλαγές στη σύνθεση της και με βασικούς τους δυο νεαρούς Ζαγκουέ και Μαγιουλού, αλλά δεν έδειξε να επηρεάζεται. Ούσα ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων μέχρι την ανάπαυλα, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας σκόραρε για τρίτη φορά. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, γεγονός που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν προσωρινά. Παρόλα αυτά, βρήκε για τέταρτη φορά δίχτυα στο 90′, με τον Εμπαπέ να φτάνει τα 26 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Δεύτερη διαδοχική νίκη, μετά και το εντός 4-1 επί της Λυών, οπότε και διατηρείται μόνη πρώτη στην κατάταξη και στο +11 από τη δεύτερη Μονακό. Οπότε και χρειάζεται μόλις ένα βαθμό στις τέσσερις στροφές που έχουν απομείνει, για να στεφθεί πρωταθλήτρια, καθώς ακόμη και σε πιθανή ισοβαθμία με τους Μονεγάσκους θα έχει το πάνω χέρι. Αήττητη στα δώδεκα τελευταία εντός της, με 8/12 νίκες.

Τη Μεγάλη Τετάρτη (01/05), θα ταξίδεψει στη Γερμανία για το εκτός έδρας πρώτο παιχνίδι με τη Ντόρτμουντ, για τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Οπότε και είναι ανοιχτό το ενδεχόμενο να παίξει και πάλι με αλλαγές απόψε.

Παρί Σεν Ζερμέν Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΑΒΡΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Μετς, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 46ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες παραμένει εδώ και πέντε παιχνίδια η Χάβρη, έχοντας μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λούκα Έλσνερ υποδέχθηκε τη Μετς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1.

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, είχε την πρώτη καλή στιγμή, ενώ στην πορεία γλίτωσε το γκολ σε μια φάση που η άμυνα της πιάστηκε στον ύπνο. Βρέθηκε όμως πίσω με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, μετά από ασταθή απόκρουση του Ντεσμάς, ενώ λίγο αργότερα είδε την αντίπαλο να έχει και δοκάρι. Προσπάθησε να αντιδράσει, όμως στην καλύτερη στιγμή της ισοφάρισε τα δοκάρια.

Αποτέλεσμα που την έριξε στην 16η θέση της κατάταξης, που οδηγεί στα μπαράζ, ούσα στο -1 από την απευθείας σωτηρία και στο +2 από την τελευταία δυάδα. Αγνοεί το διπλό από τις 5 Νοεμβρίου και το 1-2 επί της Τουλούζ, έχοντας έκτοτε τέσσερις ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Υπολογίζονται και πάλι οι Κριστοφέρ Οπερί, Αμπντουλαγιέ Τουρέ και Αντρέ Αγιού, που λόγω τιμωρίας απουσίαζαν από το προηγούμενο.