* Πρώτος ημιτελικός, ακολουθεί σε περίπου δύο εβδομάδες η ρεβάνς στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας στα δύο παιχνίδια, η πρόκριση στον τελικό θα προκύψει αρχικά από ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, πέναλτι.

* Μέσα στη δεκαετία έχουν αναμετρηθεί άλλη μια φορά για το κύπελλο, ξανά σε διπλά παιχνίδια, το 2014. Η Ατλέτικο πέρασε με 2 νίκες, 1-0 στο πρώτο εντός, 2-1 στη ρεβάνς εκτός.

* Τελευταία νίκη της Αθλέτικ Μπιλμπάο επί της Ατλέτικο στη Μαδρίτη, το 0-2 το 2011, όταν ακόμα εκείνη αγωνιζόταν στο “Βιθέντε Καλδερόν”. Δεν έχει νίκη στο “Μετροπολιτάνο”, έχει καταφέρει να πάρει μόνο 1 ισοπαλία το 2021.

* Under 2,5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους, τα 4 πιο πρόσφατα με N/G.

* Στο πρωτάθλημα: Αθλέτικ Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (16/12).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με τη Ρεάλ Μαδρίτης εκτός με 1-1 για το πρωτάθλημα. Δέχτηκε γκολ από τον Ντίαθ (20’), ισοφάρισε με τον Γιορέντε στις καθυστερήσεις.

Αντέχει παρά τα συνεχόμενα παιχνίδια και παίρνει τα αποτελέσματα που θέλει σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Στο “Μπερναμπέου” κύριος στόχος ήταν να μη χάσει, παραλίγο να μην τα καταφέρει, επέμεινε όμως μέχρι το τέλος και δικαιώθηκε.

Στο κύπελλο εναποθέτει τις ελπίδες της να σηκώσει ένα τρόπαιο μέσα στη σεζόν. Στο πρωτάθλημα έχει μείνει πολύ πίσω, στο Τσάμπιονς Λιγκ είναι από τα μεγαλύτερα αουτσάιντερ, το κύπελλο είναι το πιο εφικτό.

Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε τη Σεβίλλη με 1-0 εντός. Σε επεισοδιακό εξελίχθηκε το παιχνίδι, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι για τους αντιπάλους, το πήρε όμως πίσω, αφού το ξαναείδε μετά από προτροπή του VAR. Έστω και έτσι όμως, πήρε την πρόκριση απέναντι σε μια ομάδα που σε όποια κατάσταση και να βρίσκεται, στα νοκ άουτ παιχνίδια είναι πάντα τρομερά επικίνδυνη.

“Για μένα αυτοί οι δύο ημιτελικοί δεν είναι δύο ματς, αλλά ένα παιχνίδι μακράς διαρκείας. Γνωρίζουμε πως αντιμετωπίζουμε μια σημαντική αντίπαλο, δεν υπάρχει φαβορί, αμφότερες οι ομάδες έχουμε βρεθεί εδώ με ενθουσιασμό και φιλοδοξία για να φτάσουμε ως το τέλος” δήλωσε ο Σιμεόνε.

Χωρίς νέα προβλήματα.

Ατλέτικο Μαδρίτης Στατιστικά

* Τρέχει σερί με 6 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς ήττα, κέρδισε τους 5.

* Στα 3 παιχνίδια που έχει δώσει για το κύπελλο, μετράει 2 G/G & over 2,5 και 1 under 1,5 στον προηγούμενο γύρο.

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Προηγούμενο ματς: Διέλυσε με 4-0 τη Μαγιόρκα εντός για το πρωτάθλημα, με τα γκολ των Μπερτσίτσε (3’, 16’), Γκουρουθέτα (62’) και Μουνιαΐν (89’).

Εντυπωσιακή νίκη απέναντι σε μια Μαγιόρκα που έχει χτίσει ένα προφίλ ομάδας που χάνει δύσκολα και δεν δέχεται πολλά γκολ. Της έβγαινε ό,τι επιχειρούσε, τα δύο πρώτα γκολ του Μπερτσίτσε ήταν μεν εντυπωσιακά, χρειάζονταν όμως και μια γερή δόση τύχης για να προκύψουν.

Σε πολύ καλό δρόμο για να εξασφαλίσει τουλάχιστον τη συμμετοχή στο Γιουρόπα Λιγκ, για το οποίο βέβαια εναλλακτικό δρόμο αποτελεί και το κύπελλο. Κύπελλο στο οποίο έχει κάνει μια πολύ εντυπωσιακή πορεία μέχρι στιγμής, με κορυφαία στιγμή τον αποκλεισμό της Μπαρτσελόνα στο Σαν Μαμές στον προηγούμενο γύρο, με 4-2 στην παράταση.

Έβγαλε περισσότερο πάθος από τους Καταλανούς, παρ’ όλο που δέχτηκε ανατροπή, βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε, το πήγε στην παράταση όπου επέδειξε πολύ περισσότερο χαρακτήρα και γι’ αυτό και επικράτησε με 4-2. Τρελά πανηγύρια μετά τη λήξη, παίκτες και κόσμος το διασκέδασαν με την ψυχή τους αφού δεν είναι και σύνηθες φαινόμενο να αποκλείουν την Μπαρτσελόνα, από οποιαδήποτε διοργάνωση.

Ούτε κόντρα στην Ατλέτικο έχουν πολλές επιτυχίες να θυμούνται, αποτελεί έξτρα κίνητρο για τους Βάσκους να αποκλείσουν το σύνολο του Σιμεόνε, το οποίο εκτός των άλλων είναι και στην πρώτη τετράδα. “Δεν με ανησυχεί η δική μου ομάδα, το μόνο που με προβληματίζει είναι τα δυνατά στοιχεία του αντιπάλου και ο τρόπος που πρέπει να τα αντιμετωπίσουμε. Για το ότι θα το πράξουμε, είμαι βέβαιος” τόνισε ο Βαλβέρδε.

Αμφίβολος ο εξτρέμ Νίκο Γουίλιαμς, ο οποίος θα κάνει το παν να δώσει το παρών. Διαθέσιμοι όλοι οι υπόλοιποι.

Αθλέτικ Μπιλμπάο Στατιστικά

* Αήττητη εδώ και 3 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και κύπελλο, με μόνο 1 νίκη κατά τη διάρκεια του 90λεπτου.

* Στο κύπελλο μετράει 4/5 over 2,5, τα περισσότερα με ομάδες χαμηλότερης κατηγορίας.