* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Γκαζιαντέπ στα 4 τελευταία μεταξύ τους (2-2-0).

* Στον 1ο γύρο (10/01): Χατάισπορ – Γκαζιαντέπ 0-0

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Τραμπζονσπόρ. Οι Σορέσκου (12’), Ντράγκους (21’) έκαναν το 0-2 της Γκαζιαντέπ, αλλά ο Ονουάτσου με χατ-τρικ (50’, 66’, 68’) και ο Μπάρντι (65’) γύρισαν το ματς για την Τραμπζονσπόρ.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για την Γκαζιαντέπ κι άμεση επιστροφή εντός επικίνδυνης ζώνης, αφού κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο της Τραπεζούντας την περασμένη Κυριακή.

Μπήκε με θράσος στο άδειο γήπεδο η ομάδα του Ινάν και με υποστήριξη από το πεταλάκι της έκανε σπουδαίο πρώτο ημίχρονο. Ήταν αποφασιστική στις μεταβάσεις για το γρήγορο 0-2, ο Ντράγκους είχε και δοκάρι για τρίτο γκολ μετά το εκπληκτικό του τελείωμα.

Μετά την ανάπαυλα όμως έγινε άλλο παιχνίδι. Οι αλλαγές της Τραμπζονσπόρ έφεραν αντίδραση και τα στόπερ της Γκαζιαντέπ χειραγωγήθηκαν από το δίμετρο στράικερ των γηπεδούχων, με χατ-τρικ & ασίστ για την ολική ανατροπή!

Ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία έβγαλε η διοίκηση του συλλόγου, ενώ ο κόουτς Ινάν παρουσιάστηκε απογοητευμένος στη συνέντευξη τύπου.

Στα αγωνιστικά νέα, συμπλήρωσε κάρτες ο ποιοτικός Μαξίμ (μέσος), αμφίβολος είναι ο Σογιάλπ (μέσος) που δεν ταξίδεψε στην Τραπεζούντα, παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Ζενγκίν (στόπερ), Ακόστα (μέσος).

ΓΚΑΖΙΑΝΤΕΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΧΑΤΑΪΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μπασακσεχίρ. Ο Πιόντεκ (5’) άνοιξε το σκορ για την Μπασακσεχίρ, ο Κεμέν (69’) έκανε το 0-2 και ο Νταντάσοφ (73’) μείωσε για τους γηπεδούχους.

Σε ελεύθερη πτώση η ξενιτεμένη της λίγκας, το προηγούμενο Σάββατο γνώρισε 4η διαδοχική ήττα και το σημερινό ταξίδι είναι “τελικός” για την επιβίωσή της στην κατηγορία.

Μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στο τελευταίο παιχνίδι, ο αρχηγός της πήγε να βάλει το γκολ της αγωνιστικής, αλλά δέχθηκε εντυπωσιακό στοπ από τον αντίπαλο κίπερ, ο οποίος εξελίχθηκε σε MVP του αγώνα.

Υψηλής δυσκολίας το τελείωμα του αντίπαλου στράικερ για το γρήγορο 0-1 και δεν είχε δημιουργικές λύσεις στην συνέχεια η Χατάισπορ. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε προβλήματα με το άμεσο παιχνίδι της Μπασακσεχίρ και σε μία από τις επικίνδυνες μεταβάσεις δέχθηκε το δεύτερο γκολ.

Δεν λύγισε όμως εκεί, είχε άμεση αντίδραση με γκολ από τον φορ που πέρασε ως αλλαγή και στο φινάλε πίεσε απεγνωσμένα. Στις καθυστερήσεις είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία να σώσει τον πόντο.

Κύκνειο άσμα η τελευταία ήττα για τον, εμβληματικό μετά το φονικό σεισμό, κόουτς Ντεμιρέλ, τον διαδέχεται ο 39χρονος Οζχάν Πουλάτ, ο οποίος υπήρξε βοηθός στον σύλλογο (2020-2022), αλλά δεν έχει εμπειρία πρώτου προπονητή στη μεγάλη κατηγορία.