*16η αγωνιστική.

*Η Τότεναμ έρχεται από 7/9 νίκες κόντρα στη Λιντς για την Πρέμιερ Λιγκ ανεξαρτήτως έδρας (7-1-1).

*Η Τότεναμ έχει 9 γκολ από κόρνερ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, είναι η κορυφαία επίδοση της τρέχουσας διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΤΟΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ για το Λιγκ Καπ. Το 1-0 στο 50’ απ’ τον Λόντι, το 2-0 έκανε ο Λίνγκαρντ στο 57’. Με δέκα παίκτες απ’ το 75’ η Νότιγχαμ.

Τίποτα δεν πάει καλά εσχάτως για την Τότεναμ, που έρχεται από οδυνηρές ήττες. Την Τετάρτη «στραπατσαρίστηκε» εκτός έδρας κόντρα στη Νότιγχαμ Φόρεστ για το Λιγκ Καπ, παρότι έπαιξε με αρκετά πρώτα «βιολιά» στο αρχικό σχήμα. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς δεν είχε ρυθμό, αλλά στο δεύτερο μέρος η Νότιγχαμ «χτύπησε» δύο φορές απ’ το 50’ μέχρι το 57’ στον κενό χώρο, με δύο αντεπιθέσεις έβγαλε τα γκολ και πήρε την πρόκριση. Θλιβερή η εικόνα της Τότεναμ στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα.

Είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στη Λίβερπουλ για την Πρέμιερ Λιγκ, σ’ ακόμη ένα παιχνίδι που ανασταλτικά είχε τρομερά προβλήματα. Η Λίβερπουλ ήταν αποτελεσματική και σκόραρε δύο φορές με τον Σαλάχ μέχρι το ημίχρονο, η Τότεναμ μείωσε στο 70’, αλλά δεν κατάφερε να βρει την ισοφάριση. Τρίτη ήττα στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για την ομάδα του Κόντε, που μετρά ρεκόρ 2-0-3 στις τελευταίες πέντε και με 26 πόντους βρίσκεται στην τέταρτη θέση, πλέον στο -6 απ’ τη δεύτερη Σίτι. Διαθέσιμοι οι Ριτσάρλισον και Κουλουσέφσκι.

ΤΟΤΕΝΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 6/10 πρόσφατα παιχνίδια της.

*Έρχεται από 7/10 2-3 Goal σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΛΙΝΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα-αποκλεισμός 1-0 κόντρα στη Γουλβς για το Λιγκ Καπ. Το γκολ ο Τραορέ στο 85’.

Επιστροφή στις ήττες για τη Λιντς, μεσοβδόμαδα δεν τα κατάφερε στο εκτός έδρας ματς του Λιγκ Καπ κόντρα στη Γουλβς. Η εικόνα της δεν ήταν κακή, ήταν η μοναδική ομάδα που απειλούσε στο πρώτο ημίχρονο, είχε διάθεση στο επιθετικό κομμάτι. Στο δεύτερο μέρος η Γουλβς απείλησε περισσότερο, όμως το ματς έδειχνε ότι πάει προς παράταση. Ένα λάθος στη μεσαία γραμμή έφερε το γκολ στο 85’ και εκεί κρίθηκαν όλα.

Είχε προηγηθεί η επική νίκη 4-3 επί της Μπόρνμουθ για την Πρέμιερ Λιγκ, σκορ που διαμορφώθηκε με επεισοδιακό τρόπο. Η Μπόρνμουθ προηγήθηκε 3-1 στην έναρξη του δεύτερου μέρους, αλλά στη συνέχεια «εξαφανίστηκε» απ’ το γήπεδο! Έκανε μεγάλα λάθη, δεν κατάφερε να διαχειριστεί την πίεση που άσκησε η Λιντς, που βρήκε δύο γκολ απ’ το 60’ μέχρι το 68’ και έκανε την ανατροπή στο 84’! Δεύτερη σερί νίκη μετά το σπουδαίο εκτός έδρας 2-1 επί της Λίβερπουλ, ανέβηκε στους 15 πόντους και είναι στο +3 απ’ την τελική τριάδα. Εκτός οι Μπάμφορντ και Κλιχ, αμφίβολος ο Χάρισον.