*Τοπικό ντέρμπι με κοινή έδρα.

*Over 2.5 στα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ά Γύρος: Κλαμπ Μπριζ – Σερκλ Μπριζ 1-1

ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σερκλ Μπριζ είναι συνολικά σε ανοδική πορεία και θα μπορούσε να τη συνεχίσει στην αναμέτρηση της προηγούμενης αγωνιστικής. Ωστόσο, ηττήθηκε από την πρωτοπόρο της λίγκας, Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ (3-2), παρά το γεγονός ότι στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με δύο τέρματα διαφορά. Ένα τραγικό λάθος του Ντάλαντ στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους και απέφερε την πρώτη ήττα για το συγκρότημα του Ταλχάμερ ύστερα από τέσσερις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα.

Η Σερκλ Μπριζ παρ’ όλα αυτά, έχει καταφέρει να βγει από την επικίνδυνη ζώνη, με τον ερχομό του Αυστριακού προπονητή και έδειξε ότι μπορεί να πραγματοποιήσει διαρκή ανοδική πορεία. Όσον αφορά την αποστολή για το τελευταίο παιχνίδι του έτους, είναι εκτός οι τιμωρημένοι Ντάλαντ και Ντα Σίλβα, ενώ ταλαιπωρούνται από τραυματισμούς οι Ούτκους, Κορίν, Ρούμπιο. Εκτός και ο κίπερ Μπρουσέζ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 3-2 εκτός έδρας από την Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ, για το πρωτάθλημα. Στο 8’ ο Ούτκους έκανε το 0-1 και στο 24’ ο Ματόντο σκόραρε για το 0-2 του ημιχρόνου. Στο 57’ ο Μιτόμα μείωσε σε 1-2, στο 75’ ο Νιούκοοπ ισοφάρισε σε 2-2 και στις καθυστερήσεις ο Ντάλαντ με αυτογκόλ έδωσε τη νίκη στην Ουνιόν.

Σερκλ Μπριζ Στατιστικά

*4/6 ματς με G/G (δες το στη betshop προσφορεσ)

*4/6 αναμετρήσεις με over 2.5 τέρματα

*Δέχεται γκολ σε 9/10 ματς εντός έδρας

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Κλαμπ Μπριζ δε συνάντησε προβλήματα στην αναμέτρηση Κυπέλλου κόντρα στη Λέουβεν (4-1), πέτυχε από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο και πανηγύρισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Νωρίτερα, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πάρει τη νίκη στο ντέρμπι με την Άντερλεχτ για το πρωτάθλημα, αφού έμειναν στο 2-2. Επέλεξε να δώσε μπάλα στον αντίπαλο στο δεύτερο μέρος και εν τέλει το πλήρωσε, σώζοντας απλά την ισοπαλία στο φινάλε.

Εξακολουθεί να κυνηγά στην κορυφή την εξαιρετική φέτος Ουνιόν Σεντ-Ζιλουάζ, όμως η διαφορά τους αυξήθηκε εκ νέου στους έξι πόντους. Μετρά τρεις νίκες και μία ισοπαλία σε πέντε αγώνες σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ. Μοναδική αποτυχία ενδιάμεσα ήταν η ήττα από τη Παρί Σεν Ζερμέν, με σκορ 4-1, στο πλαίσιο των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Είναι εκτός αποστολής οι Οτασόβι, Προβιντένς, Γουέσλεϊ, Ισκιέρδο, Μίτροβιτς και Περσίν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Πήρε τη νίκη με σκορ 4-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Λέουβεν, για  το θεσμό του Κυπέλλου. Στο 40’ ο Ντε Κέιτελαρε σκόραρε για το 1-0 και στο φινάλε του ημιχρόνου ο Μπαλάντα έκανε το 2-0. Στο 58’ ο Μερσιέ μείωσε σε 2-1, όμως στο 63’ ο Λανχ έκανε το 3-1 και στις καθυστερήσεις ο Φανάκεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.