Ligue 2: 13η αγωνιστική

ΣΑΤΟΡΟΥ

Αντίδραση στις τέσσερις συνεχόμενες ήττες, που προφανώς και είχαν δημιουργήσει ανησυχία και προβληματισμό στις τάξεις της, δείχνει να βγάζει η Μπερισόν Σατορού, καθώς μετά τη σπουδαία εντός έδρας νίκη επί της πρωτοπόρου Ρεμς, την περασμένη αγωνιστική στάθηκε όρθια στη δύσκολη έδρα της Χάβρης, αποσπώντας ισοπαλία με σκορ 1-1. Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν μόλις η πρώτη ισοπαλία για τη νεοφώτιστη ομάδα τη φετινή χρονιά και ήρθε χάρη σε γκολ του Τουνκαρά στις αρχές του β’ μέρους (54’), καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μπει καλύτερα και είχαν πάρει το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο. Δεν μάσησε από την πίεση που άσκησε η Χάβρη στη συνέχεια, παρά το γεγονός πως στα τελευταία λεπτά του αγώνα χρειάστηκε να αγωνιστεί με 10 ποδοσφαιριστές.

Μετά τα αποτελέσματα της αγωνιστικής βρίσκεται στην 14η θέση με 16 βαθμούς (5-1-6) και διατηρεί απόσταση 7 βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη. Δεν θα λείψουν οι απουσίες για τον Ζαν-Λουκ Βασέρ, ο οποίος στερείται τόσο τον τιμωρημένο Μπουριγιόν (Αμυντικός, 8/0), όσο και τον τραυματία Φοφανά (Αμυντικός, 10/2). «Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι σε όλο το 90λεπτο αν θέλουμε να πάρουμε κάτι θετικό» ήταν το μήνυμα του έμπειρου τεχνικού.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στη Χάβρη για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 4 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε G/G (Δες το στην Magicbet).

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΛΑΝΣ

Από την άλλη πλευρά, η εντός έδρας ήττα από τη Ρεμς με 1-0 την περασμένη αγωνιστική ήρθε να βάλει φρένο στο νικηφόρο σερί που πήγε να δημιουργήσει η Λανς, αλλά και στον ενθουσιασμό που καλλιεργήθηκε στις τάξεις των φιλάθλων της, βλέποντας την ομάδα τους για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν να αποδίδει σύμφωνα με τις προσδοκίες. Τη διαφορά έμελλε να κάνει το πολύ γρήγορο γκολ (2’) που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι, καθώς παρά την πίεση που άσκησε η Λανς στη συνέχεια, δεν κατάφερε να φτάσει έστω στην ισοφάριση και παρέμεινε εντός επικίνδυνης ζώνης (18η θέση) με μόλις 9 βαθμούς (3-0-9).

Καθ’ όλη τη διάρκεια της εβδομάδας, όμως, το ρεπορτάζ της δεν κινήθηκε γύρω από το αγωνιστικό κομμάτι, αλλά με την απίστευτη ιστορία του αρχηγού και τερματοφύλακα της, Νικολά Ντουσέ, ο οποίος τέθηκε υπό κράτηση για ενδοοικογενειακή βία, καθώς σύμφωνα με τις μαρτυρίες της Αστυνομίας που εισέβαλε σπίτι μετά από καταγγελίες, ευρισκόμενος σε κατάσταση μέθης, χτυπούσε τη σύντροφό του και παραλίγο να την σκοτώσει, αφού τη γέμισε με μελανιές σε όλο της το σώμα. Εν μέσω όλης αυτής της κατάστασης, η Λανς θα προσπαθήσει να μείνει αμέτοχη και να αφοσιωθεί αποκλειστικά στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις, με τους Μαντρί (Επιθετικός, 2/0), Τασουλή (Αμυντικός, 1/0) και Βοϊτκόβιακ (Αμυντικός) να μένουν εκτός αποστολής.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 1-0 από τη Ρεμς για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε Under 2,5.