* Η Τσέλσι εξασφαλίζει εισιτήριο για το Conference League με έναν βαθμό, ενώ αν κερδίσει και παράλληλα ηττηθεί η Τότεναμ προκρίνεται στο Europa League.

* Αήττητη η Τσέλσι στα 4 τελευταία μεταξύ τους (2-2-0).

* Στον 1ο γύρο (17/09): Μπόρνμουθ – Τσέλσι 0-0

Δείτε τα προγνωστικά για στοιχημα

ΤΣΕΛΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Μπράιτον. Ο Πάλμερ (34’) άνοιξε το σκορ για την Τσέλσι, ο Ενκουνκού (64’) έκανε το 0-2. Στο 88’ αποβλήθηκε ο Τζέιμς των “μπλε” και στο 90+7’ μείωσε ο Γουέλμπεκ για την Μπράιτον.

Από τις πλέον φορμαρισμένες ομάδες της άνοιξης οι “μπλε”, την Τετάρτη πέτυχαν 4η διαδοχική νίκη και είναι πλέον αγκαλιά με την επιστροφή τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Καλός ο ρυθμός στο εξ αναβολής παιχνίδι, πιο απειλητική η Τσέλσι από νωρίς, δικαίως πήρε προβάδισμα με εντυπωσιακή κεφαλιά του Πάλμερ. Στο ξεκίνημα και στο κλείσιμο του ημιχρόνου απείλησε η Μπράιτον, η οποία ρίσκαρε τακτικά στο δεύτερο μέρος.

Κάθε μετάβαση της Τσέλσι μετά την ανάπαυλα “μύριζε” γκολ κι αφού γλίτωσε την ισοφάριση στη μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων, ο Ενκουνκού αξιοποίησε μία από τις πολλές πλαγιοκοπήσεις του Γκουστό. Ακατανόητο το χτύπημα εκτός φάσης από τον Τζέιμς, ο οποίος επέστρεψε προσφάτως από τραυματισμό, άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του, η οποία υπέφερε στις καθυστερήσεις.

4η στη λίγκα η Τσέλσι, όσον αφορά την επί μέρους βαθμολογία του 2024, πίσω μόνο από τους τρεις πρωτοπόρους, σήμερα θα ψάξει 5η σερί νίκη στην Πρέμιερ για πρώτη φορά μετά το Μάρτιο του 2022 (Τούχελ)

Ευνοϊκή η παράδοση όταν κλείνει την σεζόν εντός έδρας, είναι αήττητη στα 13 τελευταία τέτοια παιχνίδια (9-4-0), ενώ το επί μέρους ρεκόρ στο Στάμφορντ Μπριτζ είναι στο 9-1-1!

Μετρά τρεις σερί νίκες μπρος στο κοινό της με συνολικό σκορ 13-0, με τον Πάλμερ να έχει πετύχει 14 γκολ στα 9 τελευταία εντός!

“Θα χαρούμε αν καταταγούμε 5οι ή 6οι, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό για την Τσέλσι. Ο στόχος είναι πάντα η κορυφή.” δήλωσε ο κόουτς Ποτσετίνο.

Στα αγωνιστικά νέα, ο Μούντρικ (εξτρέμ) βρίσκεται σε πρωτόκολλο διάσεισης και δεν προλαβαίνει, εκτός κι ο τιμωρημένος Τζέιμς (δεξί μπακ). Τραυματίες οι Φοφανά (στόπερ), Λάβια (μέσος), Φερνάντες (μέσος), αμφίβολοι οι Τσουκουεμέκα (μέσος), Σάντσεθ (κίπερ).

ΤΣΕΛΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 13/15 τελευταία παιχνίδια, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 3.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από την Μπρέντφορντ. Ο Μπεουμό (86’) άνοιξε το σκορ για την Μπόρνμουθ, ο Σολάνκε (89’) ισοφάρισε για την Μπόρνμουθ και ο Γουισά (90+5’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Back to back ήττες από Λονδρέζους γνώρισαν τα “κεράσια” στο ξεκίνημα του Μάη και ταξιδεύουν στην πρωτεύουσα με στόχο το καλύτερο πλασάρισμα στην ιστορία τους (10η θέση) στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η Μπρέντφορντ απείλησε πρώτη στο Vitality, αλλά η Μπόρνμουθ ήταν συνολικά πιο δραστήρια στο πρώτο ημίχρονο, με αρκετές τελικές, δίχως ωστόσο την καθαρή ευκαιρία. Λίγα πράγματα από τις επιθέσεις των δύο ομάδων μετά την ανάπαυλα, μέχρι το τελευταίο εκρηκτικό 10λεπτο.

Με key pass το βολέ του κίπερ της πήρε προβάδισμα η Μπρέντφορντ, με εντυπωσιακή κεφαλιά ισοφάρισε ο Σολάνκε για το 19ο του γκολ στη φετινή Πρέμιερ Λιγκ, αλλά το ρίσκο της Μπόρνμουθ στο φινάλε τιμωρήθηκε. Στο transition χτύπησαν οι φιλοξενούμενοι για το 1-2 των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Ιραόλα έχει ισοφαρίσει το ρεκόρ νικών (13) του συλλόγου στην κατηγορία και σήμερα θα ψάξει 4η νίκη στα 7 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια απέναντι στην Τσέλσι!

Επιστρέφει από τιμωρία τριών αγωνιστικών ο Κέρκεζ (αρ. μπακ), κοντά στην επιστροφή του μετά από καιρό ο Μέφαμ (στόπερ). Αμφίβολος ο Φεβρ (μέσος), σίγουρα εκτός οι Φρέντερικς (δεξί μπακ), Σινιστέρα (εξτρέμ).