*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ρεν – Ρεμς 3-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΕΜΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μαρσέιγ, για το πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Εμπεμπά στο 33ο λεπτό, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιτέλους νίκη για τη Ρεμς, μετά από έξι αναμετρήσεις, στις οποίες και είχε από τρεις νίκες και ισοπαλίες. Την περασμένη Τετάρτη, ομάδα του υπηρεσιακού Σαμπά Ντιαβαρά υποδέχθηκε τη Μαρσέιγ, στο μεταξύ τους εξ αναβολής, της οποίας και επικράτησε με 1-0.

Φρόντισε να δείξει από νωρίς τις διαθέσεις της και παρότι σκόραρε στο τέταρτο λεπτό, είδε να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Στα μέσα του ημιχρόνου είδε την αντίπαλο να αγγίζει το γκολ, όμως απέφυγε τα χειρότερα και πήρε αυτή το προβάδισμα, χάρη σε ένα αυτογκόλ στο 33′. Λίγο αργότερα μάλιστα είχε και δοκάρι. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια δέχθηκε περισσότερη πίεση από τους Μασσαλούς, όμως άντεξε στην πίεση, με τον πορτιέρο Ντιούφ να είναι σε καλό βράδυ.

Βρίσκεται έτσι στη 10η θέση της κατάταξης και χωρίς κάποιο κίνητρο απόψε, καθώς απέχει τόσο από τις ευρωπαϊκές θέσεις, όσο και από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα ματς μπροστά στο κοινό της, στα οποία είχε ακόμη δυο νίκες και μια ισοπαλία.

Ολοκληρώνει την καριέρα του απόψε ο 36χρονος Μαροκινός αμυντικός Γιουνίς Αμπντελχαμίντ και αναμένεται να τιμηθεί, καθώς είναι στην ομάδα από το καλοκαίρι του 2017, όντας και αρχηγός της. Άσχημα τα μαντάτα για τον Δανό εξτρέμ Μοχάμεντ Νταράμι, καθώς ο τραυματισμός του θα τον αφήσει εν τέλει και εκτός Euro.

Ρεμς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 48ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 82′ με τον Σαλάχ.

Αήττητη κατάφερε να παραμείνει για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Ρεν, μετά και το διπλό που έβγαλε με 1-2 στην έδρα της Μετς. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν υποδέχθηκε τη Λανς, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Με εξαίρεση μια ευκαιρία των φιλοξενούμενων που έβγαλε δύσκολα ο Μανταντά, δεν σημειώθηκε κάποια άλλη στιγμή στο πρώτο μεταξύ τους πρώτο ημίχρονο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ωστόσο βρέθηκε πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ. Δεν τα παράτησε όμως και στην πορεία είχε τον έλεγχο του ματς. Δημιούργησε φάσεις και δικαιώθηκε προς το φινάλε, φέρνοντας το ματς στα ίσα, για το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά και από αυτή την απώλεια, έχασε οριστικά τις όποιες ελπίδες είχε για πιθανή έξοδο στην Ευρώπη και τη νέα σεζόν. Για την ώρα βρίσκεται στην ένατη θέση, στο +2 από την αποψινή της αντίπαλο και στο -1 από την όγδοη Μαρσέιγ. Πανηγύρισε το διπλό και στις δυο πιο πρόσφατες εξόδους της, στις οποίες σκόραρε από τρεις φορές.

Συμπλήρωσε κάρτες ο φορ Καλιμουεντό και θα απουσιάσει από αυτή την τελευταία αγωνιστική της σεζόν. Αποχώρησε τραυματίας την περασμένη αγωνιστική ο Τεατέ και θα μείνει εκτός και αυτός. Εξέτισαν οι Ματουσίβα και Τεριέ, αμφότεροι υπολογίζονται κανονικά.