31η αγωνιστική

*Μετρούν 7/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Σεβίλλη δεν έχει υποστεί ήττα από την Αθλέτικ Μπιλμπάο στα πρόσφατα 3 παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Σεβίλλη – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-1

ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 1-2 εκτός έδρας, της Αλμερία, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 9’ ο Νίκο Γουίλιαμς σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 56’ ο Ντε Μάρκος έκανε το 0-2, ενώ στο 90+2’ ο Θεντέγες μείωσε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο είναι σε θετικό μομέντουμ, έχει σημειώσει διαδοχικές νίκες και εκμεταλλεύτηκε αντιστοιχα τις απώλειες της Βιγιαρεάλ, ώστε να πλησιάσει στην εξάδα και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια. Πέρασε με “τρίποντο” από την έδρα της Αλμερία (1-2) στο προηγούμενο, είχε τον έλεγχο του αγώνα και απλά δέχτηκε γκολ στο φινάλε. Τρίτη συνεχόμενη επιτυχία για τα “Λιοντάρια”, μετρούν τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία στα πρόσφατα πέντε ματς, όσα και το αήττητο σερί που διανύουν.

“Είμαστε σε μια πολύ καλή κατάσταση και πρέπει να συνεχίσουμε έτσι”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο σκόρερ του ενός από τα δύο γκολ του προηγούμενου αγώνα, Όσκαρ Ντε Μάρκος. Ανανέωσε το συμβόλαιό του με τους Βάσκους, ο Ίνιγο Λέκουε, έως το 2025. Ο δεξιός μπακ-χαφ δεν είναι διαθέσιμος για το ματς με τη Σεβίλλη, καθώς βρίσκεται σε στάδιο αποθεραπείας. Επίσης, είναι εκτός οι Ίκερ Μουνιαΐν και Ίνιγο Μαρτίνεθ. Τιμωρημένοι οι Βέσγα και Θαράγα. Δεν επηρεάζει τέλος, η απουσία του Μορθίγιο.

Αθλέτικ Μπιλμπάο Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με over 2.5

*3/5 παιχνίδια τελευταία είχαν goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 7/15 ματς εντός έδρας

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1, εντός έδρας, επί της Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 34’ ο Ράφα Μιρ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 57’ ο Πάου Τόρες ισοφάρισε σε 1-1 για τη Βιγιαρεάλ, όμως στο 90+4’ ο Εν-Νεσίρι σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Σεβίλλη συνεχίζει την ανοδική της πορεία, έχει βγάλει βελτίωση σε όλα τα επίπεδα και καταφέρνει να παίρνει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Ακόμα και αν δεν έρχονται εύκολα, όπως η νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής εναντίον της Βιγιαρεάλ (2-1) στην Ανδαλουσία, με ένα τέρμα στις καθυστερήσεις. Τρίτη διαδοχική επιτυχία για το συγκρότημα του Μεντιλίμπαρ, σε πρωτάθλημα και Γιουρόπα Λιγκ.

Αήττητη για έξι αναμετρήσεις, όσες δηλαδή είναι στον πάγκο ο Ισπανός τεχνικός, που είναι ο τρίτος στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. Απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού κατά οκτώ βαθμούς και ελπίζει ότι θα ξεμπλέξει οριστικά και πολύ σύντομα με την παραμονή.

“Θα έρθει μια στιγμή που δε θα κοιτάζουμε πίσω μας, ωστόσο, ακόμα δεν έχει φτάσει”, δήλωσε ο προπονητής των “Νερβιονένσες”, Μεντιλίμπαρ. Το θετικό είναι ότι εξέτισε την ποινή του και επιστρέφει ο μπακ Ακούνια, όμως έμειναν εκτός αποστολής, οι Νιανζού, Μαρκάο και Χορδάν.