*10η αγωνιστική των πλέι-οφ.

*Στην κανονική διάρκεια: ΑΕΚ – Λαμία 3-0, Λαμία – ΑΕΚ 1-3.

*Στα πλέι-οφ: Λαμία – ΑΕΚ 0-4.

*Η ΑΕΚ είναι αήττητη σε 20 παιχνίδια (17-3-0) με αντίπαλο την Λαμία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Λαμία δε σκόραρε στα 11/12 τελευταία ματς κόντρα στην ΑΕΚ.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Eκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στον Ολυμπιακό. Το 1-0 ο Όρτα στο 65’, το 2-0 έκανε ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις. Δίκαιο το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος απ’ την αρχή ως το φινάλε.

Κατώτερη των περιστάσεων στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς, έκανε κακή εμφάνιση στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και υπέστη την πιο οδυνηρή ήττα, που ίσως της κοστίσει τον τίτλο. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχε μια σχετική ισορροπία, ο Ολυμπιακός ήταν πιο κινητικός, αλλά οι μεγάλες φάσεις ήταν για την ΑΕΚ. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος η εικόνα της «ένωσης» ήταν κάκιστη, οι παρεμβάσεις του Αλμέιδα έκαναν περισσότερο κακό, παρά καλό, ο αντίπαλος ήταν πιο συγκεντρωμένος και αποτελεσματικός, επικράτησε δίκαια.

«Δεν παίξαμε όπως θα έπρεπε. Παίξαμε άσχημα με υπερβολική νευρικότητα για έναν τελικό. Προφανώς αυτό κάνει έναν προπονητή να σκέφτεται αρκετά, γιατί στην ουσία χάνεται ένα πρωτάθλημα και ο υπεύθυνος είμαι εγώ. Στο ποδόσφαιρο μπορούν όλα να συμβούν, αλλά αφήσαμε να περάσουν τα πράγματα τρεις φορές από τα χέρια μας και πλέον δεν εξαρτούνται από εμάς», είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Έπεσε απ’ την κορυφή η ΑΕΚ, που πλέον οφείλει να κερδίσει το δικό της παιχνίδι και περιμένει απώλεια του ΠΑΟΚ στο Χαριλάου. Δεν είναι ανέφικτο, όμως πλέον δεν κρατά την τύχη της στα χέρια της. Ήταν η δεύτερη σερί ήττα μετά το εκτός έδρας 3-2 απ’ τον ΠΑΟΚ. Επιστρέφει ο Ρότα (Αμυντικός, 21,2), κατάμεστο αναμένεται το γήπεδο, ανακοινώθηκε sold out.

ΑΕΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG στα 10/14 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 στα 19/25 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΑΜΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-4 κόντρα στον Άρη. Το 1-0 ο Τζανετόπουλος στο 35’, το 2-0 ήρθε απ’ τον Μάλτσι στο 43’. Μείωσε ο Μορόν στο 46’ με τρομερό σουτ, το 2-2 έκανε ξανά ο Ισπανός στο 76’. Το 2-3 ο Φατόρε στο 78’, το τελικό 2-4 ήρθε απ’ τον Φετφατζίδη στο 89’.

Κλείνει μια τρομερά επιτυχής χρονιά, που έφερε τη Λαμία για πρώτη φορά στην ιστορία της στα πλέι-οφ της Σούπερ Λιγκ. Δεν κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστική στην επιπλέον διαδικασία, ωστόσο αυτό δεν αφαιρεί τίποτα απ’ τη φοβερή σεζόν της. Την Τετάρτη ήθελε να αποχαιρετήσει το κοινό της με θετικό αποτέλεσμα, έκανε εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Άρη, κέρδιζε δίκαια 2-0. Στο δεύτερο μέρος ο Άρης σοβαρεύτηκε, πήρε βοήθειες απ’ τον πάγκο, ισοφάρισε μέχρι το 76’ και στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Λαμία είχε «κρεμάσει», βρήκε άλλα δύο γκολ και πήρε το ματς.

«Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν εξαιρετικοί και προηγηθήκαμε με 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη μας και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι. Όταν ξεκίνησε η σεζόν ο στόχος μας ήταν να αποφύγουμε τον υποβιβασμό. Βλέποντας όμως την σκληρή δουλειά που έκαναν οι παίκτες στη σεζόν, μπορούσαμε να πετύχουμε ακόμα περισσότερα, κάτι που αποδείχθηκε τερματίζοντας στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος», είπε ο κόουτς Βόκολος, που είναι άγνωστο αν θα συνεχίσει στον πάγκο της Λαμίας.

Η ομάδα του έρχεται από 11 ήττες στα τελευταία 12 ματς πρωταθλήματος (0-1-11), κέρδισε τελευταία φορά στις 11 Φεβρουαρίου (2-1 τον Αστέρα Τρίπολης)! Λογικά είναι εκτός ο Τσιλούλης, ο οποίος –ως γνωστόν- έχει συμφωνήσει με την ΑΕΚ για την επόμενη χρονιά.